Kategoriler
Genel

NASIL TEMİZLENİR

Tavandaki küf nasıl temizlenir? Farklı yöntemleri ve sarfedilen malzemeleri
Tavanda meydana gelen küfler, bilhassa nem seviyesi yüksek bölgelerde tespit edilen evlerimizde ve işyerlerimizde sıkça karşılaşabileceğimiz sorunlardandır. Tavanlarınızda küf oluşumları varsa ve bu lekelerden ne şekilde kurtulacağınızı düşünüyorsanız e’ndişelenmenize lüzum yok. Tavandaki küf nasıl temizlenir sorusunun yanıtı yazımızda.

Tavanda küf namacıyla olur?

Evde namacıyla küf oluşur? Tavanların ve duvar yüzeylerinin nemli kalması, değişik noktalardaki tesisatlardan gelebilen sızıntılar, yalıtım kusurları gibi sebeplerle meydana gelebildiği gibi bölgedaki sıcaklık değişimleri namacıylaiyle duvarların terleme yapması neticesinde küf p’roblemi meydana çıkabilir.

Tavandaki Küf Lekeleri

Tavanda meydana gelen küfler, bilhassa nem seviyesi yüksek bölgelerde tespit edilen evlerimizde ve işyerlerimizde sıkça karşılaşabileceğimiz sorunlardandır. Küf genelde havalandırmanın az bulunduğu yerlerde meydana gelir. Evde ya da iş yeri gibi kapalı alanlarda tespit edilen bitkiler de, bitkilerin nem çoğaltıcı özelliğinden ötürü nemi arttırmakta ve oluşumun yükselmesine namacıyla olmaktadır. Aynı vakitte tesisatlardan sızan sıvılar, yalıtım eksikliği, silinen duvarların ıslak bırakılması ve bölge sıcaklıklarının değişimleri gibi etkenler de küf oluşumuna namacıyla olmaktadır.

Küf, sadece bir leke değil, temizlenmez ve önüne geçilmezse solunum yolu ve mafsal rahatsızlıklarına namacıyla olarak sağlığımızı t’ehdit eden bir oluşumdur. Bu yüzden de küfü temizledikten sonra yine oluşmasını önleyecek önlemler almamız sağlığımız yönünden çok büyük ehemmiyet arz eder.

Küfü e’ngellemek amacıyla alınabilecek birtakım yalın ama etkili önlemler vardır. en başta bulunduğumuz bölgeın sık sık havalandırılması bu oluşumları engellemedeki en basit ve en etkili yöntemdir. Aynı vakitte bulunduğumuz bölgeda çok çok bitki bulundurmamalıyız. Bitkiler bölgeın nemini arttırdığından bu oluşumlara yol açar. Genellikle pencere bulunmayan alanlarda kesinlikle sonradan bir havalandırma sistemi monte edilmeli ve bölge sık sık havalandırılmalıdır. Bu oluşumlara namacıyla olan bir tesisat sızıntısı ise bmafsaleden tesisata araya girmek edilmeli ve bu sızıntılar hemen engellenmelidir. Aksi taktirde tavan ve duvarların çürümesine de yol açılabilir. Bulunduğumuz evin odaları arasındaki ısı dengesini iyi ayarlamamız da bu oluşumların e’ngellenmesi amacıyla alınabilecek tedbirlerdendir. Şimdi gelelim bu oluşumlardan nasıl kurtulacağımıza.

Tavandaki Küfü Çıkarma Yöntemleri

Tavanda meydana gelen küf lekesini çıkarmak amacıyla bez, duvar zımparası, a’lkol, fırça ve yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu bize yeterli olacaktır. Uygulanışına gelince; ilk olarak tavandaki küfün oluştuğu bölgeyi kuru bir bez ile küfün tamamiyle temizlendiğinden emin imkan dek sileriz. Bu aşamada mikro fiber bir bez kullanırsak işimiz yalınleşir ve bu kalıntılar daha basit çıkar. Kalıntıların tam olarak çıktığından emin olduktan sonra nalburlardan ve yapı marketlerden temin edebileceğimiz bir malzeme olan duvar zımparasını kullanmalıyız. Duvar zımparası tavanın boyasına nüfus etmiş ve bezle çıkarma imkanımız olmayan kalıntıları da tavandan çıkarmamızı sağlayacaktır. Fakat küflenen bölge basit dökülür bir yapıya sahip olacağı amacıyla zımparalama işinin çok baskı uygulanmadan yapılmasına özen gösterilmelidir. Zımpara prosedürü bittikten sonra kalıntının bulunduğu bölgeye alkol ile araya girmek edilmesi programın yapıldığı bölgenin daha basit havalanmasına ve kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Alkole batırılmış bir bez ile de bu bölge yine silinmeli ve birkaç dakika a’lkol bu alanda bekletilmelidir. Daha sonra son olarak bir kez daha kuru bir bez sayesinde silersek küf oluşumundan ve lekelerinden tamamiyle kurtulmuş oluruz.

Çamaşır Suyu Kullanımı
Küf kalıntılarından ve lekelerinden bu yollarla kurtulduktan sonra seçenek olarak yapılabilecek bir e’ngelleme tekniği de çamaşır suyu kullanımıdır. Küflenme hadiyi küf mantarlarının oluşması ve yayılması şeklinde meydana gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla küf mantarı oluşumunun da bir şekilde önüne geçmeliyiz. Bu hususta bize en çok yardımcı olacak maddelerin başında da yoğun kıvamlı çamaşır suları gelir. Çamaşır suyu formülü gereği küf mantarlarının oluşumunu e’ngellemektedir. Bu yüzden de temizlikten sonra bu bölgeyi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu ile temizlersek ve yine kuru bir bezle silersek hem bu oluşumların meydana gelmesini e’ngellemiş, hem de kötü kokusundan kurtulmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir