Kategoriler
Genel

NATO GENEL SEKRETERİ

N’ATO’dan dünyayı te’dirgin eden muhabere açıklaması
Romanya’da üst seviye temaslarda tespit edilen N’ATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna içersinde ve etrafında as’keri varlığını artırdığını, Avrupa’da yeni bir silahlı çatışma riski bulunduğunu söyledi.

N’ATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya’yı ziyaretinde Romanya Cumhurdiğernı Klaus Iohannis ile Mihail Kogalniceanu As’keri Üssü’nde basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı iş’gal etme ya da bir çatışma ri’skinin ne kadar olduğuna yönelik soruyu yanıtlayan Stoltenberg, “Şu anda Rusya’nın Ukrayna’nın içersinde ve etrafındaki yığınağını artırmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Bu amaçla Avrupa’da yeni bir sil’ahlı çatışma konusu ile ilgili gerçek bir ri’sk bulunuyor.” dedi.

Stoltenberg, bölümde Rus as’kerlerinin adedinin arttığını, mümkün bir çatışma evveli ikaz süresinin azaldığını vurguladı. Duruma dair tam bir kesinlik olmadığını kaydeden Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya tam teşekküllü iş’gal riski bulunduğunu ifade etti.

Stoltenberg, “Aynı vakitte diğer sal’dırgan eylemlere dair teh’likeler de bulunuyor. Bunlar arasında Kiev’deki hükümeti devirme girişimleri, hibrit siber sal’dırılar ve diğer çoğu Rusya sal’dırganlığı var.” diye konuştu.

Ukrayna içersinde çok sayıda Rus istihbarat görevlisi bulunduğunu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı daha evvel de sal’dırgan eylem sergilediğini bildiren Stoltenberg, bütün bu unsurların teyakkuz durumunda olmayı gerektirdiğini dile getirdi.

Stoltenberg, ilaveten N’ATO’nun doğu kanadını son aylarda güçlendirdiklerini ve ABD, İngiltere, uçaklar, gemiler, muharip birliklerle daha da güçlendirmeye hazır olduklarını aktardı.

Stoltenberg, Avrupa’nın doğu ve güneydoğusundaki N’ATO mevcudiyetinin güçlendirilmesine dair planların N’ATO S’avunma Bakanlarının 16-17 Şubat’ta Brüksel’de yapacakları toplantıda ele alınacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir