Kategoriler
Genel

NATO GENEL SEKRETERİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı bildirimde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya-Ukrayna krizine dair bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya-Ukrayna krizine siyasi çözüm amacıyla desteği ve şahsi çabalarından ötürü teşekkür ettiğini bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı Etkileşim Başkanlığından oluşturulan bildirime göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna gerilimi başta olmak üzere çevresel ilerlemeler ele alındı.

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin son bulması amacıyla Türkiye olarak gereken gayreti gösterdiklerini ve tansiyonu düşürme mantığıyla hareket ettiklerini dile getirdi.

Krizin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk esasında Minsk Anlaşmaları kapsamında barışçı ve diplomatik yollarla sona erdirileceğine dair görüşünü bütün mevkidaşlarıyla paylaştığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin liderler orantısında bir zirveye ya da teknik düzeyde görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceğini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile detaylı vesilelerle paylaştığını kaydetti.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG’TEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Rusya-Ukrayna kr’izine siyasi çözüm bulunmasına yönelik desteği ve şahsi girişimlerinden ötürü teşekkür ettiğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yığınağını görüştüklerini kaydeden Stoltenberg, “Siyasi çözüm bulunması amacıyla aktif desteği ve şahsi çabalarından ötürü kendine teşekkürlerimi ilettim.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Ukrayna’ya kuvvetli kolay desteğini memnuniyetle karşıladığını kaydeden Stoltenberg, NATO’nun Rusya ile diyaloğa hazır olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, ilaveten Kovid-19 testi pozitif çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.