Kategoriler
Genel

NATURAL GAZ

Türkiye’den natural gaz hamlesi! Bir ilk olacak
Çorum Hitit Üniversitesince TÜBİTAK desteği sayesinde yaşama geçirilen proje kapsamında, natural gazın sıvı durumda nakliyesinin çok daha düşük maliyetle sağlanması hedefleniyor. Prof. Dr. İrfan Kurtbaş, ’30 aylık sürede, 2024 senesinde tamamlanması plan edilen çalışmaların neticesinde hem bölgemize hem de ülke ekonomisine mü’him katkımız olacak.

 

Yeni geliştirilecek sistem ile ülkemizin bu alanda meydana gelen cari açığın kapatılmasına katkı sağlanmış olacak.’ ifadelerini kullandı.
Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Kurtbaş, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada natural gazın taşınmasında ve kullanılmasında sıvılaştırma-gazlaştırma işleminin maliyet tarafından mü’him bir proses olduğunu, bu amaçla natural gazın sıvı halinden gaz duruma dönüşümü amacıyla sarfedilen düzenin geliştirilmesine yönelik bilimsel çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Türkiye’de, saniyesel boyutta sıvı natural gazın gazlaştırılmasında sarfedilen ısı değiştiricilerinin geliştirilmesi üstüne ilk bilimsel çalışmanın Hitit Üniversitesi öncülüğünde yapılacağına işaret eden Kurtbaş, şunları kaydetti:

“Jeopolitik gelişmeler, enerji nakil hatlarında vakit vakit yaşanan sıkıntılar, sıvılaştırılmış natural gazı daha mü’him duruma getirdi. Doğal gaz, çok yüksek basınçlar altında ve soğutma yolu ile sıvılaştırılmaktadır. Sıvı fazdaki natural gazın hacminin gaz fazındaki natural gazın hacminden aşağı yukarı 600 kat daha ufak olması, natural gazın sıvı durumda nakledilmesini kolaylaştırmaktadır. Yine sıvılaştırılmış natural gaz, gaz istasyonlarında hava ısıtmalı kriyojenik evaporatör (HIKE) (çok düşük sıcaklıklarda üretim yapan buharlaştırıcı) aracılığı ile buharlaştırılmaktadır. Dünyada bu işlemleri çok daha düşük maliyetle yapmak tarafında arayış var. Bu alanda oluşturulan çalışmalara ülkemizin katkısı çok kısıtlıdır. Hitit Üniversitesi olarak, ilk kez biz bu alanda çalışma yapmış olacağız.”

Kurtbaş, proje kapsamında natural gazın sıvılaştırılmasında sarfedilen “hava ısıtmalı kriyojenik evaporatör” cihazına seçenek “değişik kanatlı evaporatör” geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde etkinlik gösteren Cazgır AŞ ile beraber yürütülecek projeye TÜBİTAK’ın 719 bin 800 lira finansal destek sağlayacağını açıklayan Kurtbaş, şu şekilde devam etti:

“Cazgır Makine AŞ, ülkemizde HIKE üretiminde en büyük potansiyele sahip firmadır. Firmamızın meydana koyduğu sorunlara bağlı olarak bu proje fikri meydana çıkmıştır. Firmanın da 225 bin liralık ürün desteği ile yapacağımız çalışma kapsamında, sahip olunan HIKE’lere seçenek değişik kanatlı evaporatörler (buharlaştırıcı) geliştirilerek incelenecek. Hem ısı ve akışkan akışı hem de mekanik özelliklerinin kriyojenik (çok düşük sıcaklıklarda oluşturulan üretim) şartlardaki davranışı araştırılacak. Elde edilen bulgulara göre, HIKE’lerin değişik bölge ve çalışma şartlarına göre optimum çalışma şartları belirlenerek bir program geliştirilecektir. Böylece faklı iklim ve çalışma şartları amacıyla optimum HIKE tasarımı sağlanacak, saniyesel üretimde üretim maliyetleri ve gereksinim çoğu üretim minimize edilecek.”

Hitit Üniversitesinin makine ve imalat teknolojileri bölümünde ihtisaslaşan bir üniversite olduğunu anımsatan Kurtbaş, projenin 30 ayda tamamlanacağına ilgi çekerek, “30 aylık sürede, 2024 senesinde tamamlanması plan edilen çalışmaların neticesinde hem bölgemize hem de ülke ekonomisine mühim katkımız olacak. Yeni geliştirilecek sistem ile ülkemizin bu alanda meydana gelen cari açığın kapatılmasına katkı sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.