Kategoriler
Genel

NAZAR L’AZER

Türkiye bilhassa S’avunma endüstri konusu ile ilgili zincirlerini kırdı yerli ve Milli üretimi %80 lere çıkarmış halde Mülli Muharip uçağımızıda yaptığımız vakit bizi kimse tutamayacak yerlilik oranımızı daha üst civarlara çıkacağız Türkiye çok büyük işlere imza atmaya başladı yapamazsınız denilen herşeyi geliştirmeye başladı Meteksan S’avunma yönünden yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Nazar Lazer Elektronik T’aarruz Sistemi” testleri b’aşarıyla geçti.

YIL BAŞINDAN BU YANA DENİZ K’UVVETLERİ KULLANMAYA BAŞLADI
Son testlerde tamamlandıktan sonra Nazar Türk Deniz K’uvvetlerinde sene başından bu yana kullanılmaya başlandı Türk savunma endüstrisi, d’üşman f’üzelerini lazer teknolojisiyle tesirsiz duruma getirecek Nazar Sistemi’ni geliştirdi Meteksan S’avunma yönünden tasarlanan ve 15’inci Uluslararası S’avunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) da tanıtılan Nazar Sistemi’ni ilk kez Türk gazeteciler görüntüledi Sistem, yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve işlevsel imha teknikleriyle elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlıklara sahip f’üzeleri tesirsiz duruma getiriyor.

Meteksan S’avunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, mühim açıklamalar yaptı elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlıklara sahip üçüncü ve dördüncü kuşak f’üzelerin son senelerde bilhassa a’skeri üsler ve stratejik sivil amaçlar amacıyla mühim bir t’ehdit durumuna gelmeye başladığını söyledi.

F’üze sistemlerindeki ilerlemeye paralel olarak bütün dünyada bu tür f’üzelere karşı nasıl önlemler alınacağına dair ciddi çalışmalar yapıldığını bildiren Cankara, Türkiye’de yürütülen çalışmaların en mühimlerinden birinin Nazar Projesi olduğunu ifade etti.

Süpergüç denilen Ülkelerde var
Nazar Projesi’nin hedefinin, a’skeri üs ve tesisler ile Deniz K’uvvetlerinin mühim platformlarının elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzelere karşı korunması olduğunu altını çizen Cankara, şu şekilde konuştu:

“Kedi gözü parlamasıyla” f’üzeyi yakalıyor

“Bir f’üze sistemi hayal edelim. Bu f’üze bir t’ehdit olarak platformumuza doğru geliyor. Nazar, ilk olarak doğru dalga boyunda bir lazer kaynağı ile bu f’üzeyi aydınlatıyor. Aydınlattığı sırada f’üzenin arayıcı başlığında ‘kedi gözü parlaması’ diye tanımladığımız bir yansıma oluşuyor. Biz onu çıplak gözle göremiyoruz ama Nazar Sistemi’nin kameraları bu parlamayı fark ediyor ve takip etmeye başlıyor.

Takip eder iken de doğru modülasyonda yönlendirilmiş bir lazer ışınını arayıcı başlığa doğru yönlendiriyor. Bu sırada arayıcı başlık körleşiyor, hedefini göremez duruma geliyor ve bundan sonra f’üze amaca değil, bambaşka bir yere doğru yönleniyor. Dolayısıyla bulunduğumuz hedef, platform amacıyla bir t’ehdit olmaktan çıkıyor dedi geliştirdikleri düzenin Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.