Kategoriler
Genel

NEDEN SU DÖKÜLÜR

Me-za-ra namacıyla su dökeriz? Merak eden oldu mu? Mezara dökülen suyun o-lü-ye yararı nedir? o-lü-yü g-öm-dükten sonra me-za-ra su dökmek toprağı sıkılaştırarak sertleştirir. İslam dinine göre sünnettir. Ama namacıyla her ziyaret ardından mezara su dökülür?

Türkülerin şaman inancından kalma bir adettir m-ez-ara su dökmek. Eskiden ö-lü-l-erin birtakım belirli günlere su içtiğine inanılarak mezara su dolu tas bırakılır yada mezar başına içi su dolu kulplu bardak asılırmış. Makedonya da 20. Yüzyıl başlarına kadar inanç gereği su bırakma prosedüründe merasim yapılırdı Eskiden bu yana adet olan bu su bırakma, türkler müslüman olduktan sonra kulplu bardaktan me-za-ra su dökmeye dönüştü. Daha sonraları önemi kalmayan bu adet konumunu me-za-ra su dökme prosedürü olarak devam etmektedir.
Dökülecek olan su me-za-rın başından başlanarak ayak ucuna kadar dökülürKabrin üstünde tespit edilen yeşilliklerin mezardaki yatanın ibadet defterine yazılarak yararı bulunduğu rivayet ediliyor.

Bunlardan ötürü tohumların süratli bir şekilde yeşillenmesi ve yeşilliklerin artmasını, ömrünün uzamasını sağlamak amacıyla dökülüyor olabilir. Aynı vakitte toprakla üzeri örtülen kabrin sulanarak yerine oturması, üstündeki toprağın rüzgarla uçması en’gellenmiş olur. Sulamak kabrin çökerek cenazeye vahşi hayvanların zarar vermesi de en’gellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir