Kategoriler
Genel

Neler yaşanmış

927 tarihinde Malatya’da dünyaya gelen Anavatan Partisi’nin kurucusu ve Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı olan ve vefatının ardından yıllar geçmesine rağmen ö-lu-mü hala sır olan Turgut Özal’ın bilinmeyenleri. Turgut Özal, öldu-rtu-ldu mü sorusundan neden öl-dur-uld-uğü sorusu tartışılmaya başlandı. Ö-l-ü-mü yıllar geçse de hala net olarak aydınlatılmamış olsa da birçok teori ortaya atıldı. Turgut Özal’ın kabus haritası olarak nitelendirilen Kürdistan haritası nedeniyle öl-du-rul-muş olacağı inanılıyor.

Amerikalıların da bu işin içinde olduğu iddia ediliyor çünkü Kürdistan haritası Amerika’nın başkenti Washington’da oluşturulduğu söyleniliyor. Yine kulislerde konuşulan söylentilere göre Özal, Kürt meselesi konusunda çok radikal bir adım atmaya hazırlanıyordu. Bu adımı atmaya hazırlanırken öl-dur-tul-duğü iddia ediliyor. Amerikan yönetimi ABD’nin resmi politikaları sürerken Pentagon bünyesinde gizli çalışan bir “özel planlar ofisi” ile bağlantıları olduğu da iddia edildi. Özal’ın ö-lu-mu-nde zehi-rlenme iddiası o dönem ilk kez Bugün gazetesinde yazılmıştı. Sonra o dönem bu haber geçiştirilmeye çalışmış ve 19 yıl sonra o-to-psi yapılmıştır. Turgut Özal’ın mezardan çıkarılan c-es-ed-inin çok az bozulmuş olması ve dokuların büyük bölümünün tamamen sağlam kalması nedeniyle, yapılan “zehi-rlenme” taramaları için bulgulara rahat ulaşılmıştır. Adli Tıp Kurumu daha ilk etapta çok kuvvetli bir ze-hrin varlığını tespit etmiş ama Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, o-to-psi raporuna göre, mevcut bilgi ve bulgularla Özal’ın kesin ö-l-ü-m sebebinin tespit edilemediğini bildirmiştir. İddialardan biri ise eşinin Turgut Özal’ı ze-hi-rl-ediği iddiasıdır. O dönem bir kişi yakalanarak 1.5 sene hapiste yatmış daha sonra çıkmıştır.

TURGUT ÖZAL DÖNEMİ

14 Temmuz 1982 tarihinde istifa eden Özal, 20 Mayıs 1983 tarihinde Anavatan Partisini kurdu. 1983 Türkiye genel seçimlerinde tarihindeki seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidar ve 45. Hükümet’in Başbakanı oldu. 1984 yerel seçimlerinden de başarıyla çıktı. 13 Nisan 1985 tarihinde yapılan ilk kongrede tekrar genel başkanlığa seçildi. 1987 yılında yapılan genel seçimlerde de 292 milletvekili çıkartarak tekrar çoğunluğu sağladı ve 46. Hükümet’in Başbakanı oldu. 1989’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu “Özal’a alışamadık” diyenlere “alışırsınız, alışırsınız” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi. İktidarda bulunduğu 1983-1991 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık yüzde 5,2 oranında büyüdü. Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu değiştirerek Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığını kurdu.Değişimlerin lideri olarak bilinen Özal, Türkiye’de birçok ilke imza da attı. Renkli kişiliği ve rahat tavırlarıyla farklı bir siyasi kişilikti. Serbest piyasa ekonomisi ve liberalleşme kavramlarıyla beraber anıldı. Türkiye’nin terör sorunuyla ilgili bir ilke imza attı terörle mücadele kapsamında koruculuk sistemini devreye sokarak sivillere silahlanma yetkisi verdi. Sivillere yetki vererek silahlandırması çok fazla tartışıldı.

Özal’ın Naim Süleymanoğlu’nu Bulgaristan’dan alınıp Türkiye’ye kaçırtması Time dergisine kapak oldu. Aksiyon dolu başarı hikayesi filmlere konuk oldu. Özal 18 Haziran 1988’de kürsüde konuşma yaparken si-la-h-lı bir su-ik-asta uğradı s-ui-k-astçıyı affederek Türk siyasetindeki en affedici figürlerden biri olarak hafızalara kazındı. Özal 17 Nisan 1993 tarihinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Ö-l-ü-m nedeni hala tartışılan Özal’ın zeh-ir-lendiği yönünde iddialar hala kulislerde konuşulan en büyük iddia.

TURGUT ÖZAL’IN HAYATI

 

Ailesinin memur olması nedeniyle hayatının ilk yıllarında farklı farklı şehirlerde öğrenim gördü. 4 yaşındayken ailesinin Bilecik Söğüt’e taşınan Özal, ilköğretim hayatına burada başladı. Babasının görev değiştirmesi nedeniyle ortaokulu Mardin’de bitirdi. Mardin’de lise olmaması nedeniyle liseyi de Konya’da başladı. Konya’da okumaya başladığı Özal liseyi Kayseri’de bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde Elektrik Mühendisliği bölümünü burslu olarak okudu. 1950 yılında mezun olan Özal, mühendislik yapmaya başladı. Kısa bir süre sonra ailesinin isteğiyle 1952 yılında evlendiği Ayhan İnal ile kısa süreli bir birliktelik yaşadı. Özal sonrasında çalıştığı kurum Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünde sekreter olarak görev yapan Semra Yeğinmen ile evlendi. Bu evliliğinden Ahmet, Zeynep, ve Efe adında üç çocuk sahibi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir