Kategoriler
Genel

net konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadem 4. Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Yeni düzenlemeyle artık hanıma yönelik saldırılarda faillerin somut pişmanlık emaresi içermeyen aslabir davranışı indirim nedeni olarak kabul edilmeyecektir.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadem 4. Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunmuş oldu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan’ın hitabından satır başları şu şekilde: Ülkemizdeki hanım cinayetleri oran olarak Avrupa ülkelerinin çoğundan daha geridedir ancak bu tür hadiseleri sıfırlayana kadar kendimizi görevimizi yapmış sayamayız.

İndirim nedeni olarak kabul edilmeyecek
Bir süredir hakkaniyet Bakanlığımız yeni bir reform paketinin hazırlıklarını yürütmektedir. Taslağı üzerindeki çalışmaları biten bu paketi en kısa sürede TBMM’nin gündemine getireceğiz. Yeni düzenlemeyle artık kadına yönelik ataklarda faillerin somut pişmanlık emaresi içermeyen hiçbir davranışı indirim sebebi olarak kabul edilmeyecektir.

Cezaların da alt sınırı 6 aydan 9 aya çıkarılacak
yalnız ekip elbise giyip, kravat takarak, ellerini önünde birleştirip başını yana eğerek sergilenen tiyatrovari görüntüler, takdiri indirim öne sürülen nedeni olmayacaktır. Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence ve eziyet şeklinde kabahatlar hanıma karşı işlenmişse cezalar daha da artırılacaktır. Nikahlı yada boşanmış eşe karşı işlenen tehdit suçlarına verilecek cezaların da alt sınırı 6 aydan 9 aya çıkarılacaktır.

Fiziken yada bildirişim araçları vesilesiyle yapılan ısrarlı takip eylemleri artık cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapisle sonuçlanacak bir suç olarak işlem görecektir. Belli durumlarda bu suç için tutuklama kararı da verilebilecektir. Aynı şekilde eşe veya boşanılmış eşe karşı işlenen kasten yaralama suçları da katalog suç düzenlemesine dahil edilerek tutuklama kararları kolaylaştırılacaktır. Baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilebilecek Şiddet mağduru kadınlara talep etmeleri halinde baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilebilecektir. Tüm bu yeni düzenlemelerin de ülkemiz ve hanımlarımız için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir