Kategoriler
Genel

O İLLER

Dünyanın en tehlikeli türlerinden birisi olan bilinen kelebek türü vampir kelebekler şimdi de Türkiye’de o ili istila etmeye başladı.
Halk yetkililerden yardım bekliyor. En son 2010 yılında Türkiye’de görülen ve Karadeniz sahillerinde yoğun olarak bulunan vampir kelebekler bu kez o ilimizde ortaya çıktı.

Bazı ilçelerde bitkilerin, ağaçların üstü vampir kelebek olarak bilinen böcekler tarafından istila edildi. Panik içinde olan halk yardım bekliyor. Görünüşüyle bir kelebeğe benzese de, aslında istilacı bir böcek türü ile karşı karşıyayız. İstanbul’da sık görülmeye başladığı öğrenilen bu böcekten nasıl korunuruz? İşte cevabı…

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Hızal, “Sarıyer, Şile, Ağva, Çatalca gibi sahile yakın kısımlarda gözüküyor.

Önemli bir tarım zararlısı bu böceğin, Gürcistan’dan İstanbul’a kadar ticari yollarla geldiğini düşünmekteyiz” bilgilerini verdi.
Doç. Dr. Erdem Hızal, “Belirli dönemlerde görülmesinin sebebi biyolojik döngüsünden kaynaklanıyor. Oldukça fazla sayıda bitki türünü seven bir böcek türü.

Sokucu, emici ağız tipine sahip. Bitkinin öz suyuyla besleniyor. Bitkinin gelişimini zayıflatıyor” dedi.

“İnce dal budaması yaparlarsa popülasyonu azaltırlar. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sayfasında tavsiye olunan ilaçlar var. Uzmanlar tarafından temas seyriyle müdahale edilebilir.” İnsanlara da zarar verdiği de iddialar arasında yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir