Kategoriler
Genel

O ülke ile

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alan Hindistan ile ABD, 11 Nisan’da iki ülke arasındaki yeni iş birlikleri için bir araya gelecek. ABD, S-400 aldığı için Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin hasımlarıyla yapmış oldurımlar yöntemiyle savaşım Etme Yasası) kapsamında yaptırım uygulamıştı. Bu adımın ardından ABD’nin Türkiye’ye karşı ikiyüzlü politika yürüttüğü bir defa daha kanıtlanmış oldu. Washington yönetiminin kaygı açıklamalarına karşın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alan Hindistan ile ABD arasındaki iş birliği hız kesmeden devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “11 Nisan’da, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ve müdafa Bakanı Lloyd J. Austin III, Hindistan Dışişleri Bakanı Dr. S. Jaishankar ve Hindistan savunma Bakanı Rajnath Singh’i dördüncü defa ABD-Hindistan 2+ 2 Bakanlar Diyaloğu Toplantısı kapsamında Washington DC’de ağırlayacak.” ifadelerine yer verildi. Bu yılki toplantının gündeminin “ABD-Hindistan Kapsamlı ve Küresel Stratejik Ortaklığının uluslararası barış ve güvenliği sağlamadaki önemi” üzerine olacağı belirtilen açıklamada, “(Bu toplantı) Özgür, açık ve müreffeh bir Hint-Pasifik bölgesine ortak bağlılığımızı yeniden teyit edecektir.” denildi.

Açıklamada, ek olarak toplantının iki ülke toplumları arasındaki bağları ve eğitim iş birliğini geliştirmek, eleştiri ve gelişen teknoloji için çeşitli, elastik tedarik zincirleri oluşturmak da dahil biroldukça ortak hedef mevzusunda mesafe kat etmek için önemli bir fırsat olduğu kaydedildi. İki ülke arasındaki iş birliğinin iki ülkenin “Büyük müdafa Ortaklığını” vurgulamak için bir fırsat olduğuna işaret edilen açıklamada, bu iş birliğinin hem de Hint-Pasifik bölgesindeki ortak menfaatlere dayandığına dikkat çekildi. Hindistan’ın ABD’nin itirazına karşın Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alması, sadece ABD yönetiminin bu ülkeye “ABD özgüımlarıyla yapmış oldurım yoluyla mücadele Yasası” (CAATSA) yapmış oldurımlarını henüz uygulamaması tartışmalara niçin olmuştu.

Washington yönetimi ile ABD Kongresinin hemen hemen bu yönde bir temayülü söz konusu olmadığı benzer biçimde, bazı kongre üyelerinin Hindistan’ın CAATSA yapmış oldurımlarından muaf tutulmasını istediği bilgisi kamuoyuna yansımıştı.CAATSA yasası nedir? Trump’ın, kurultay’nin baskısıyla 2017’de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama döneminde getirilen yapmış oldurımların güvence altına alınması amacını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve şimal Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. Maddesine bakılırsa, Rusya ile savunma ve haber alma alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor. Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek “önemli işlem” meydana getiren gerçek ve tüzel kişiler de ilgilendiriyor olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir