Kategoriler
Genel

ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

USTA OYUNCUNUN İKİ OĞLU DA KENDİNDEN ÜNLÜ ÇIKTI

Usta oyuncu Renan Fosforoğlu, rol aldığı sayısız filmle Yeşilçam tarihinde adını altın harflerle yazdırmıştı. 400’ü aşkın filmde oynayan Renan Fosforoğlu, canlandırdığı her karaktere renk veren, komedi – mizah anlayışını seyirciye altın tepsiyle sunmuştu. Bakkalıktan iş adamlığına, doktorluktan hakimliğe kadar bir çok rolün hakkını vermişti. Genelde iyi adam rollerinde olsa da uyanık karakterlerle de hafızalara kazınan Renan Fosforoğlu’nun kendisinden ünlü iki oğlu bakın kim çıktı….

Canlandırdığı her karaktere renk veren, komedi – mizah anlayışını seyirciye altın tepsiyle sunan Renan Fosforoğlu, bakkalıktan İş adamlığına, doktorluktan hakimliğe kadar bir çok rolün hakkını verdi. Genelde iyi adam rollerinde olsa da uyanık karakterlere de can vermişti. Kıvır Kıvır saçları, oval camlı gözlükleri, gülümseyen ve gülümseten yüzü ile Yeşilçam tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı Yeşilçam’ın müdaavim oyuncularından olan Renan Fosforoğlu’nun kendisinden ünlü iki oğlu bakın kim çıktı.

Renan Fosforoğlu’nun oğlu Enis Fosforluoğlu, 1948 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.
Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur’un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi),Avni Dilligil (eniştesi),Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler. K-ızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu.1970 – 1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görev yaptı.

Değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, kendi adına tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. Enis Fosforoğlu, 2019 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında yaşamını yitirdi. Renan Fosforoğlu’nun diğer oğlu ise tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter Fosforoğlu…
Ferdi Merter Fosforoğlu, kardeşi Enis Fosforoğlu’ndan 9 ay önce hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir