Kategoriler
Genel

ONAY ALINDI

Türkiye dünyada bunu yapabilen iki ülkeden biri… Onay alındı
Brezilya Donanmasına ait “Nae Sao Paulo” isimli muhabere gemisinin Aliağa eyaletinde sökümüne dair gereken bütün önlemler alındı. Gemi sökümü teknik olarak dünyada yalnızca Türkiye’de ve Hindistan’da olası.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden edinilen verilere göre, Brezilya’dan İzmir Aliağa’ya söküm tesislerine ileriki olan gemi uzun vakittir izin bekliyordu. İzin isteği ardından kamuoyundaki endişeler üstüne bir kez yapılması gereken kontroller, bu hususta uluslararası yeterliliği olan eksper isimler yönünden uluslararası kıstkatiyenra makul biçimde gene gene yapıldı. Basel Sözleşmesi’ne göre gemide t’ehlikeli rastgele bir hal olmadığı saptandı.

Teknik olarak dünyada yalnızca Türkiye’de ve Hindistan’da olası olan geminin sökümünde işi Türk firma aldığı amacıyla Aliağa öne çıktı. AB Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü’ne makul bulunarak AB Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri Listesi’nde de tespit edilen gemi, bütün sorumlulukları yerine getirince (Notifikasyon Formu, geminin survey raporu, t’ehlikeli madde envanteri, radyasyon analiz belgesi, gemi söküm planı, gas-free prosedürünin yapıldığına dair belge, N’ükleer Düzenleme Kurumu’nun geminin sökülmek üzere ülkemize getirilmesinde radyolojik yönden sakınca olmadığına dair resmi yazısı gibi) izin vermeme alternatifi ortadan kalkmış oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre gemi, mevzuata ve meşru düzenlemelere makul bir teknikle uluslararası yetkinliğe sahip eksprlerin denetimlerden geçirilecek ve en küçük bir tehlikeli hal, risk söz hususu olursa gemi tereddütsüz geri gönderilecek. Gemi söküme makul bulunursa da gene mevzuata ve meşru düzenlemelere makul bir teknikle bu hususta uluslararası yetkinliğe sahip eksper isimlerce titizlikle söküm prosedürü gerçekleştirilecek.

Konu ile ilgili değerlendirmede tespit edilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri, “Herkes müsterih olsun, bundan evvel bulunduğu gibi bundan sonra da vatandaşımızın sağlığını t’ehlikeye atacak hiçbir girişime izin vermemiz katiyen söz hususu olamaz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir