Kategoriler
Genel

Onay bekliyorum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden Alabama’daki Lockheed Martin tesislerini ziyaret etti. Biden ziyareti esnasında Ukrayna’ya askeri destek hakkında açıklama yaptı. TRT Haber’de yer alan bilgilere göre; ‘Rus askeri birliklerinin büyük zorluk içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.’ diyen Biden, “Rusya için bu savaş stratejik bir kayıp.

Ukrayna’ya 3 milyar doları aşkın bir silah yardımında bulunduk. Ukrayna’ya yardım ettik bunu yapmasak (Ruslar) gelmeye devam edeceklerdi. Geçtiğimiz hafta kongre ile görüştüm. Ek bir bütçe istedim. ABD’nin doğrudan savaşın ön cephesinde Ukrayna’ya yardım sağlayabilmesi için destek istedim. Ukrayna halkına yardım edebilmemiz için kongrenin hızlı bir biçimde bu bütçeyi onaylamasını bekliyorum. Savaşa karşı durmazsak sonuçları daha ağır olur.” açıklamasında bulundu.

Biden Ukrayna’yı ziyaret edecek mi?
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’yı ziyaret etmeyi istediğini fakat şu an için böyle bir planın olmadığını ifade etti. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, birçok liderler Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ederek Ukrayna’ya desteklerini gösterdi. En çok merak edilen lider olan ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’yı muhtemel ziyareti hakkında konuşan Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın Ukrayna’yı ziyaret etmeyi istediğini fakat şu an için böyle bir planın olmadığını ifade etti. Psaki, Beyaz Saray’ın durumu değerlendirmeye devam edeceğini aktararak, “Başkan’ın Ukrayna’yı ziyaret etmeyi istediğini biliyorum, ancak şu anda böyle bir plan yok” dedi. Psaki ayrıca, Biden yönetiminin ABD’nin Kiev Büyükelçiliğini yeniden açmaya yönelik hedefini yineledi.

Pelosi’den Kiev’e sürpriz ziyaret
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 1 Mayıs’ta sürpriz bir ziyaret düzenlemiş, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelmişti. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, 25 Nisan’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir