Kategoriler
Genel

önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’daki üçlü zirve sonrası açıklamalarda bulunmuş oldu. Çavuşoğlu, “Mariupol için bir ateşkes önerdik. Taraflar bunu görüşecek. Rusya şuan bölgelere girmiş durumda, Ukrayna birlikleri de orada. Burada bir eşgüdüm eğer olmazsa sivillerin can sağlığı tehlikeye girebilir.” dedi. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesi için gerçekleştirilen müzakereler bugün Antalya’da devam etti. Tüm dünyanın gözü Türkiye’de iken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba arasındaki görüşme, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu moderatörlüğünde gerçekleşti.

Antalya’daki zirve sonrası Lavrov ve Kuleba’dan ilk açıklamalar
Gündem Antalya’daki zirve sonrası Lavrov ve Kuleba’dan ilk açıklamalar Görüşmenin arkasından Lavrov ve Kuleba basın açıklaması gerçekleştirdi. İki bakanın peşinden, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları: Bugünkü toplantılarımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. Yıkımın bir an önce durdurulması için çaba gösteriyoruz. Bu savaşın devam etmesi halinde kaybedenin ilk masum siviller olacağını vurguluyoruz. Bu savaştan bölge sakinleri de dahil herkes zarar gördü ve görmeye devam edecek.

Her iki tarafla yoğun görüşmelerimiz oldu. Cumhurbaşkanımız her iki tarafın liderleri ile görüştü. Ben mevkidaşlarımla onlarca kere kere görüştüm. Tarafları ülkemizde bir araya getirdik. Bu toplantının özellikle Antalya dış ilişkiler formu şeklinde düzenlenmesi ayrıca anlamlı. Hepimiz bugün bu görüşmede Türkiye’nin ulusal pozisyonunu saklı tutmakla beraber kolaylaştırıcı bir tol oynadık. İnsani boyutun önceliğine dikkat çektik. Her gün akan kan ve gözyaşı artıyor. Savaşın ortasında kalan sivillerin kurtarılması gerektiğiniz belirttik.

İnsani koridorların aslabir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini bugün bir kere daha altını çizdik. Sahadaki durumu vatandaşlarımızı tahliye ederken bizzat görmüş olduk. Mariupol için bir ateşkes önerdik. Taraflar bunu görüşecek. Rusya şuan bölgelere girmiş durumda, Ukrayna birlikleri de orada. Burada bir eşgüdüm olmazsa sivillerin can sağlığı tehlikeye girebilir. Bir görüşmede mucize beklenememeli ancak siyasal seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıç. Bunun liderler zirvesinde gerçekleştirilmesi gündeme geldi. Zelennski’nin bu şekilde bir görüşmeye hazır olduğu, Putin’in ise ilke olarak böyle bir görüşmeye karşı olmadığı açıklandı. Putin bu fikrini Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmede de belirtmişti.

Ukrayna bu görüşmelerin Türkiye, Rusya ise Belarus’ta olmasını istiyor. Bizler severek ev sahipliği yaparız ancak önemli olan yer değil görüşmelerin bir an önce başlaması. Bizler bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye olarak diplomasiyi öncelik alan çabalarımızı sürdüreceğiz. Davetimizi kabul eden taraflara bize duydukları güven için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu görüşme rahat bir ortamda gerçekleşmedi. Bir taraftan savaş devam ediyor. Tüm zorluklara karşın son derece çağdaş bir toplantı bulunduğunu söyleyebilirim. İki tarafta görüşlerini söyledi sadece kimse sesini yükselmedi, bir gerginlik yaşanmadı.

İki heyette de Belarus’taki müzakerelerde yer alan arkadaşlar vardı. Bakanlar düzeyindeki ilk toplantıda bütün kararlar alınamaz, bunu ben de beklemiyordum. Bunun liderler seviyesinde yapılması gerekir. İki taraf da kabul ederse biz gene ev sahipliği yaparız. İki tarafında bizlere güveninin devam ettiğini görüyoruz.

Bugünkü zirvenin siyasal düzeyde ilk toplantı olması en önemli mevzu. Bu toplantıdan tüm problemlerın çözülmesini kimse beklemiyordu sadece bir başlangıç yapılması gerekiyor. Görüşmeler devam ederse, itimat verici adımlarla bir neticeye varılacağını düşünüyorum.

Tarafların siyasal olarak bir araya gelmesi ve liderler zirvesine tarafların yeşil ışık yakması hatta Ukrayna’nın direkt hazır olması bizim umutlarımız artırdı. Rusya ile Ukrayna içinde tarafsızlık dahil bir çok görüşme edilen unsur var. Kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanması masada. Ukrayna’nın bu durumda bazı ülkelerin garantör olması istediğini biliyorsunuz. Bunlardan biri de Türkiye’dir. Kuleba bugünkü görüşmelerde bunu tekrar dile getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir