Kategoriler
Genel

Önemli Gelişme

EV SAHİBİ VE KİRACILAR ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacaklarıyla ilgili ihtilafları, kat mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.” dedi. Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, alternatif çözüm yolları konusunda önemli adımlar atıldığını, uzlaştırma, tahkim ve hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğun, Türkiye’nin gündemine getirildiğini belirttiİhtilafların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuğun bugüne kadar iş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirildiğini hatırlatan Bakan Bozdağ, 2013’ün Kasım ayından bugüne kadar 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’unun arabuluculukla anlaşmayla sonuçlandırıldığını bildirdi. Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan ihtilafların yargının üzerinden alındığını dile getirdi.

Arabuluculuk kapsamı genişletiliyor

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi kararı aldıklarını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:
“Bakanlığımızın henüz hazırladığı çalışmalar kapsamında önümüzdeki devrede kira alacaklarıy ile ilgilı ihtilafları, kat mülkiyeti yasaundan tabiatn ihtilafları ve komşuluk hukukundan tabiatn ihtilafları arabuluculuğun mevzusu durumuna getiriyoruz. Bundan sonra kira alacaklarından, kat mülkiyeti hukukundan, yasaundan ve komşuluk hukukundan tabiatn ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha hızlıca, daha düşük masrafla çözüme kavuşacaktır.


Biz, komşuların mahkemeye düşmeden aksilikleri durumlatmesini istek ediyoruz. Bu üç alana baktığınızda ikisi direk komşuluk hukukuyla ilgilı mevzu, öteki de kiracı-ev sahibi, onların fazlası komşu olabiliyor. Kiracılarla, ev sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları, onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan, arabulucu marifetiyle daha erken vakit ortamında problemini çözme mevzusu ile ilgilı yeni bir seçenek çözüm yolunu önümüzdeki devrede meydana koyacağız.”
Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında konunun gündeme geleceğini söyledi.

Arabuluculuk sınavı

Arabuluculuk sınavına ilişkin de açıklama yapan Bakan Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı bugün ya da yarın Adalet Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üzerinde başarı elde eden sınava giren herkes arabulucu olma hakkını elde etme etmiş olacak.” bilgisini paylaştı. Arabulucu olmak için temel eğitimi alma zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Bakan Bozdağ, sınava gireceklere başarı diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir