Kategoriler
Genel

Önlem alın…

Bu 7 belirtinin 4’ü varsa, kan şekeriniz yüksek demektir! Önlem alın… Fakat erken tanı ve tedavi amacıyla ilk önce diyabetin belirtilerini tanımak ve saatinde doktora başvurmak çok mühim. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 mühim sinyalini sıraladı 1. Ağız kuruluğu Diyabet öncesi dönem erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu durumda önce aç olmamata kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk belirtilerini oluşturuyor. 2. Gece idrara uyanma Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda artan kan şekerinin böbrek üzerinde yarattığı basınç namacıylaiyle hastalar gece uyur iken idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kez idrara uyanmak normal sayılıyor. Ancak ansızın daha çok sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.

 

3. Bacaklarda kramplar İnsülin azlığı namacıylaiyle kanda şeker yükselirken hücre amacıylae girip yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti artan belirtileri oluşturuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu tür şikayetleri olan kişilerde açlık kan şekeri normal olsa bile aç olmama şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin mutlaka yapılması gerektiğine ilgi çekiyor. 4. Uyuklama Kanda şeker yüksek olmasına rağmen yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücreler enerjisiz kalıyor. Bu hal beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.

5. Kaşıntı Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgede daha yoğun olabiliyor. 6. Genital mantar enfeksiyonları Vücut sıvılarında artan şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla eş güdümlü yineleyen mantar enfeksiyonları gelişebiliyor. 7. Kilo kayıbı Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması namacıylaiyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor.

 

Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu dönemde yukarıdaki şikayetlere ek olarak kilo kayıbının ortaya çıktığını belirtiyor. Diyabet namacıyla artıyor? Diyabet sıklığı pek çok namacıylae bağlı olarak artıyor. En önemli namacıylaler arasında ise aşırı karbonhidratlı gıda tüketimi, fastfood ve şekerli içecek tüketiminin artması, kilo alma, hareket etmeyen yaşam ve düzensiz beslenme yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir