Kategoriler
Genel

ORTAK KARAR ÇIKTI

AKP Sözcüsü Ömer Çelik “Seçim takvimiyle ilgili değişiklik yok, seçimler zamanında yapılacak. Erken seçim ve benzeri spekülasyonların hiçbirinin ne bir temeli ne bir manası var” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AKP Genel Başkan Yardımcıları Özlem Zengin, Leyla Şahin Usta, Ömer Çelik, Hayati Yazıcı, Erkan Kandemir, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, AKP Genel Başkanvekilleri, Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş ile AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz’ı saat 14.00’te AKP Genel Merkezi’ne çağırdı. Söz konusu buluşma Ankara kulislerini hareketlendirmiş ve erken seçim tartışmalarını alevlendirmişti. Yapılan toplantının ardından kameraların karşısına geçen AKP Sözcüsü Ömer Çelik, seçim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

TOPLANTIDA NE KONUŞULDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantının, parti teşkilatları tarafından yapılan yaz çalışmalarının bitmesine yönelik bir değerlendirme toplantısı olduğunu aktaran Çelik, “Bunun ilk toplantısını gerçekleştiriyoruz, bugünden 2023’te yapılacak seçimlere kadar olan dönem de yapılacak çalışmalarla ilgili olarak. Birincisi, partideki bütün birimlerin şimdiye kadar yaptıkları çalışmalar ve bundan sonra 10 ay sonrası için yapacakları çalışmaların neler olduğuna dair bütün birimlerin görüşleri ortaya konuldu” diye konuştu. Çelik, Meclis takvimi ve çalışmalarına ilişkin, “Buna dönük çeşitli düzenlemeler, reform çalışmaları bu konuda neler yapılacağıyla ilgili olarak bir istişare yapıldı” dedi.
Vatandaşlarla buluşma ve onlara ulaşma noktasında stratejiler, karşı propagandaların bertaraf edilmesine yönelik çalışmaların toplantıda kapsamlı şekilde değerlendirildiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

Tabii bu bağlamda bütün bu birimlerin çalışmalarının yanı sıra işte teşkilatların çalışmaları tabii ki çok önemli, göz bebeğimiz teşkilatlarımız yaz boyunca hiç durmadılar, onların çalışmalarının değerlendirilmesi söz konusu oldu. Çeşitli alanlarda yapılacak çalışmalar, reformlar ve düzenlemelerle ilgili arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar, çeşitli uzman arkadaşlarımızın görüşleri tabii ki alındı. Bir de tabii 2023’te yapılacak seçimlere dönük olarak seçim beyannamesinin AK Parti, Cumhur İttifakı’nın seçim beyannamesine bizim yapacağımız katkının, AK Parti’nin yapacağı çalışma seçim beyannamesi, aynı zamanda işte biliyorsunuz daha önce beyanname ile birlikte bir manifesto ortaya koymuştuk, ona dönük olarak bizim kendi birimlerimizin yapacağı çalışmalar bu çerçevede değerlendirildi.

Tabii ki her parti kendi içerisinde bu çalışmaları yapıp daha sonra Cumhur İttifakı’nın ortak stratejisi de bu şekilde oluşturulmuş oluyor. Yaz döneminin bitmesiyle birlikte Genel Başkanımızın ve Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ilk toplantımızı bu çerçevede gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bundan sonrasında da düzenli olarak seçime kadar bu toplantıları yapmaya devam edeceğiz.”

SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAK”

Çelik, “Seçim takvimiyle ilgili bir değişiklik var mı?” sorusu üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı: Seçim takvimiyle ilgili bir değişiklik yok, seçimler zamanında yapılacak. Bununla ilgili bu erken seçim ve benzeri spekülasyonların hiçbirinin ne bir temeli var ne bir manası var. Nihayetinde bir yıldan az bir zaman kalmışsa seçimlere, bu hazırlıkların yapılması gayet normal.MHatta biz bazı çalışmaları yeni bir seçimden çıktıktan hemen sonra 4 yıl sonraki 5 yıl sonraki seçim için hemen başlatırız. Kendi içerisinde bu şekilde bir çalışma ritmi, birimlerin yapacağı şeyler düzenlenir. Nihayetinde milletin önüne koyulacak politikalar, milletimizin önüne koyulacak seçim zamanındaki belgelerin çalışılması açısından aslında bu şimdiden başlanması son derece makul bir şey. Bizim parti olarak geleneğimiz de bu şekilde. Dolayısıyla herhangi bir şekilde bir erken seçim olması söz konusu değil. Böyle bir tartışma söz konusu değil, seçimler zamanında yapılacak. Zamanında yapılacak seçimlere dönük olarak da şimdiden bu takvimin başlamış olması son derece normal.” Seçim takviminin erkene alınıp alınmayacağına dair soru üzerine Çelik, şöyle konuştu:

Bununla ilgili bir değerlendirme yapılmadı arkadaşlar. Bununla ilgili bir gündem olmadı burada partide bu tip toplantılar yaptığımızda haklı olarak sizde de bir hareketlilik oluşuyor. Yani ‘Seçimlere dönük bir şey mi var’ diye.Bu zamanında yapılacak seçimlere dönük olarak yürütülecek çalışmalar temelinde hem birimler bağlamında hem de bahsettiğim seçim beyannamesi bağlamında bir toplantı olarak gerçekleşti. Bundan sonrasında da rutin olarak sürecek, bugünkünün gündemi bu.”Çelik, Cumhur İttifakı’nın ortak bir seçim beyannamesi mi olacak sorusu üzerine, “Hayır ondan bahsetmedim ben. Benim bahsettiğim şu, nihayetinde bu çalışmalar neticesinde Cumhur İttifakı’nın ortak stratejisi seçimlere dönük olarak, onlara dönük olarak yapılacak her partinin yapacağı katkılar da zaten her seçimin tabiatı gereği ortaya çıkmış oluyor. Buradaki, orada her parti kendi seçim beyannamesini hazırlıyor zaten onunla ilgili bir şey değil ama sonuçta her toplantıda nihayetinde Cumhur İttifakı’nın nasıl daha güçleneceği, nasıl daha seçimlere dönük olarak çalışmalarda başarılı olacağı da her parti kendi içerisinde değerlendiriyor onu.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir