Kategoriler
Genel

ORTAK PROJE

Türkiye ve kardeş ülkeden ortak proje! Dünyaya numune olacak
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile esasını attıkları, Türk ve Azerbaycanlı yatırımcıların ortak projesi olan Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü’nün iş’galden kurtarılan başka bölgelerde kurulacak tarım parkları amacıyla numune olacağını söyledi.

Aliyev, 2. Karabağ Sav’aşı’nda iş’galden kurtarılan Zengilan iline özel temsilci olarak atadığı Vahit Hacıyev ile video konferans yolu ile görüşme gerçekleştirdi.

Ermenilerin Zengilan’da büyük yıkım gerçekleştirdiğini, bir tek dayanıklı yerleşim birimi bırakmadığını anımsatan Aliyev, iş’galden kurtarılan başka bölgeler gibi Zengilan’ı da tekrar inşa edeceklerini bildirdi.

Aliyev, Zengilan’ın göçmenlerin yakın ileride geri dönecekleri il olduğunu, buradaki Ağalı köyünün tekrar kurulduğunu belirtti.

Zengilan’da yaşama geçirilen altyapı projelerinden bahseden Aliyev, işgalden kurtarılan bölgelerde tarımla alakalı büyük planlarının olduğunu kaydetti.

Aliyev, “Kurtarılan bölgelerdeki ilk tarım parkı da Zengilan’da kuruluyor. Geçen sene kardeşim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile ‘Dost Agropark’ adlı tarım parkının esasını attık. Bu parkın faaliyetleri ile alakalı kısa vakit evvel bilgilendirildim. Her şey plana göre gittiği amacıyla çok mutluyum. Bu ilk ve numune bir tarım parkı olacak. Zengilan’da istihdam ve ekonominin başlıca unsurlarından birinin tarım olması gerekliliğini düşünüyorum. Dost Agropark örneğinde kurtarılan bütün bölgelerde oluşturulacak manzarayı görmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

– ALTIN MADENLERİNİ Y’ASA DIŞI İŞLETENLER TAZMİNAT ÖDEYECEK
Ermenilerin iş’gal döneminde Zengilan ve başka illerdeki altın madenlerini işlettiğini, buradan elde edilen altınların vatan dışında satıldığını dile getiren Aliyev, şu şekilde devam etti:

“Biz şimdi meşru proses başlattık. Hiçbir s’uç yanıtsız kalmayacak. Biz zar’arları hesaplıyoruz. Uluslararası mahkemelere başvurmak amacıyla hazırlık yapıyoruz. Altın yataklarının yabancı vatandaşlar ilaveten Ermeni asıllı yabancı vatandaşlar yönünden y’asa dışı işletilmesi onlara pahalıya mal olacak. Onların adlarını biliyoruz. Biz onları dünyanın önünde ifşa edeceğiz ve bize tazminat ödeyecekler. Verdikleri zar’arı kesinlikle karşılayacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir