Kategoriler
Genel

OTOMOTİVDE KRİZ

Fiyatlar gene yükselişe geçti! Otomotivde yeni k’riz çıktı
Rusya Ukrayna muhabereında Ukrayna’da tespit edilen fabrikaların v’urulması nedeniyle otomotivde yeni bir krizin çıkabileceği belirtiliyor.
Rusya’nın Ukrayna’yı iş’gali, bütün dünya yönünden kay’gı ile izlenirken, otomotiv piyasasında de ilgilice takip ediliyor.

 

Sav’aşın ilk günlerinde, Rusya’daki nikel ve paladyum gibi otomotiv sektörünün gereksinim duyduğu madenlerin akıbeti merak hususu durumuna gelirken, son zamanlarda ise Ukrayna’da üretimin durduğu fabrikalar yakın mercek altında.

Öyle ki, Ukrayna’da kablo yapan fabrikalarda üretimin durmasının, otomotivde yeni bir k’rizi tetikleyebileceği ve bunun sonunca ise Avrupa otomotiv endüstrisinin senenin ilk %50 sinde yüzde 15 kadar kayıp yaşayabileceği belirtiliyor.

Wells Fargo analisti Colin Langan, Ukrayna’da faaliyetleri duran tesislerin otomotiv endüstrisinde vasıtaların elektrik tesisatında sarfedilen kablo k’rizine yol açabileceğini, ilerlemelerin sektördeki üretimi senenin ilk %50 sinde 700 bin adet kadar azaltabileceğini söyledi.

Alman otomotiv yapımcıları Volkswagen ve BMW, Almanya’daki fabrikalarında tedarik zincirindeki bozulmalar nedeniyle üretimlerine ara verdiklerini açıklamışlardı.

Öyle ki, VW CEO’su Herbert Diess, şirketin önümüzdeki haftalarda lüzumlu olan kablo ihtiyacını karşılayamaması durumunda, sene sonu beklentilerinde güncellemeye gidebileceği ikazında bulunmuştu. VW’nin, Avrupa’daki tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle, 100 bin kadar aracını montaj amacıyla Çin ve ABD’deki fabrikalarına göndermesi bekleniyor.

Bir başka Alman Mercedes de, aynı aksilik nedeniyle Almanya ve Macaristan’daki üretimini azalttığını duyurmuştu.

17 fabrika üretim yapıyordu
Ukrayna’da 17 kablo fabrikası muhabereden evvel üretim yapıyordu. Wells Fargo’ya göre, ülke söz hususu üretimde Romanya ve Fas’ın sonrası üçüncü sırada geliyor.

Ülkedeki fabrikaların ikisini işleten Alman tedarikçi Leoni ise, Rusya’nın iş’galine maruz kalan Batı Ukrayna’da 7 bin bireyi istihdam ediyordu. Alman şirket, ilerlemeler üstüne beklentilerini güncelleyerek, 2022 sonu amacıyla hem üretimde hem de gelirlerde düşüş yaşayacağını kaydetti.

Şirketten oluşturulan açıklamada, üretimdeki kayıpların sene sonuna kadar telafi edilemeyeceğinin v’urgulanması ise, otomotiv sektörünün amacıylae düştüğü yeni krizin önümüzdeki seneye kadar devam edeceğinin işareti olarak yorumlanabilir. Öte yandan, Leoni’nin Ukrayna dışındaki üretim kapasitelerini ikiye katlama planı yaptığını da belirtelim. Fakat, söz hususu kapasite artırımının en az 3 ay devam etmesi bekleniyor.

Otomotivde bir senedan çoktur süren çip kri’zi bütün dünyada tedarik sıkıntılarına yol açarken, muhabere nedeniyle kablo k’rizinin patlak vermesi halde ise sektörün yeni k’rizle nasıl mücadele edeceği merak ediliyor.

Hammaddelerin mühim bir alanı Rusya’da
Öte yandan, Rusya’nın otomotiv sektörü amacıyla kritik madenlerin yapımcısı olması da, sektörde yeni k’rizlerin habercisi olabilir.

Elektrikli otomobillerde sarfedilen lityum-iyon pillerdeki nikelin dünyadaki üçüncü büyük tedarikçisi konumunda olan Rusya, aynı vakitte samimi yanmalı motora sahip vasıtalarda yer alan katalitik konvertörlerdeki paladyumun yüzde 40’ını bütün dünyaya sağlıyor.

Sav’aşın ve karşılıklı yaptırımların devam etmesi halinde, otomotiv yapımcılarınin söz hususu madenlere erişimi zo’rlaşırsa, sektörün yeni kayıplar yaşaması da mümkün gözüküyor.

Ayrıca, Rusya’nın hem üretim üssü hem de mühim bir piyasa olması da otomotiv de sene içersinde yaşanabilecek kayıplara işaret ediyor. Öyle ki, Stellantis, Volkswagen, Toyota, Hyundai ve Renault gibi global otomotiv kuruluşları uzun senelardır Rusya’da üretim yapıyor.

Toplam otomotiv üretimi geçtiğimiz sene yüzde 9.1 oranında artarak 1.56 milyon adede artan Rusya’nın 1.67 milyon adetlik otomotiv piyasası ise Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya hariç bütün Avrupa ülkelerinden daha büyük hacimli olması ile ilgi çekiyor. Fakat, Batılı yapımcıların hem ülkedeki üretimlerini hem de ülkedeki vasıta satışlarını askıya alması, otomotiv piyasasında daralmaya yol açabilecek bir ilerleme olarak karşımızda duruyor.

Fiyatlar yükseliyor
Gelişmeler, otomobil fiyatlarına da zam olarak ya’nsıyor. ABD’li elektrikli yapımcısı Tesla’nın evvelki zamanlarda fiyatlarında artırıma gitmesinin sonrası, Çinli elektrikli otomobil yapımcısı BYD de otomobillerinin fiyatlarını artırdığını duyurdu.

BYD’den oluşturulan açıklamada, fiyat artışlarının nedeni olarak hammadde fiyatlarındaki yükselişler gösterildi.

Tesla’de evvelki zamanlarda hem ABD hem de Çin’de otomobillerinin fiyatlarını artırmış, şirketin CEO’su Elon Musk, hammadde ve lojistik sıkıntıları yaşadıklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.