Kategoriler
Genel

PAKİSTAN

Pakistan’da vu’ruş girişimi mi? İmran Han, gelen teh’dit mektubunu açıkladı!

Pakistan Başbakanı Han, ABD’yi, muhalefetin hükümeti düşürme girişiminin ardında olmakla s’uçladı. Han ilaveten te’hdit mektubu aldıklarını da açıkladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, kendine karşı yarın gerçekleştirilecek güvensizlik oylaması evveli yaptığı açıklamada, “(Muhalefetin) Beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir.” dedi.

Başbakan Han, Başbakanlık Konutu’nda yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“T’ehdit mektubu aldım”
Han, 8 Mart’ta Washington’daki Büyükelçilerinin ABD’li yetkililerle buluştuğunu ve resmi bir toplantıda ona “t’ehdit mektubunun” verildiğini söyledi.

Mektupta, “İmran Han giderse Pakistan af’fedilecek, aksi durumda neticeleri olacak.” şeklinde ifadelerin yazılı olduğunu açıklayan Han, “(ABD’li yetkililer) Rusya ziyaretinin İmran Han’ın kendi kararı olduğunu ifade ediyor. Halbuki bu karar, Dışişleri Bakanlığı, or’du ve üst seviye kurumlar ile görüşülerek alındı.” ifadesini kullandı.

Han, kendine karşı güvensizlik oylamasının Pakistan’da rejim değişikliğine yönelik bariz bir girişim olduğunu ve “ABD ile iş birliği içersinde planlandığını” ifade ederek, “(Muhalefetin) Beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir.” dedi.

Rusya ziyareti v’urgusu
Rusya’ya ziyaretlerinin mühim olduğuna ilgi çeken Han, zira gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle alakalı teknolojiye gereksinimleri olduğunu dile getirdi.

Han, ABD’li yetkililerin Büyükelçilerine bu şekilde konuşmaları ve “İmran Han giderse Pakistan’ı af’federiz.” ifadelerinin son derece kibirli bir tutum olduğunu kaydetti.

ABD’ye karşı diplomatik girişimde bulunduklarını bildiren Han, hem ABD ile hem de Avrupa ile iyi ilişkileri olması gerekliliğini yalnız İslamabad’ın bağımsız dış politikasının mühim olduğunu kaydetti.

Han, Pakistan’ın ABD’nin Afganistan’da ter’öre karşı muhabereına katılmakla ha’ta yaptığını ve bu muhabere esnasında 80 bin vatandaşın ö’ldüğünü anımsatarak, “Biz muhabereta değil barışta müt’tefiklik istiyoruz.” dedi.

Kararım yeni bir seçime gitmek
Bir diplomattan teh’dit içerikli bir mektup katiyen beklemediğini altını çizen Han, “İfade ettiğim gibi bu bariz rejim değişikliğidir. Tamamen şok oldum bunu duyunca.” dedi.

Yarınki oylamaya dair ise Han, “Planlarımız var. Bütün bu proses güvenilmezken yarın çıkacak sonuca nasıl saygı duyabilirim. Benim kararım, yeni bir seçime gitmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Han, or’dunun tarafsız kalmasına da saygı duyduğunu belirtti.

“Sokağa çıkın” çağrısı
Pakistan Başbakanı İmran Han, kendine karşı ‘güvensizlik oylamasından’ bir gün evvel hükümeti devirmeye yönelik ‘dış komploya’ karşı, destekçilerini barışçıl protesto düzenlemek üzere sokağa çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir