Kategoriler
Genel

Pekmezli süt tarifi

Pekmez Süt Karışımı, Özellikle kış günleri çocuklara akşam yatmadan önce yahut sabah erken saatlerde anneler tarafından kan yapsın ve çocuklarda balgam atılsın diye hazırlanan içecektir. Süt ve pekmez ayrı ayrı birçok faydası bulunan besinlerdir. Bu iki besinin birleşimiyle şifa dağıtır. İşte süt ve pekmezi karışmasını sağlayarak içmenin faydaları…

Kalsiyum bakımından zengin olan sütün içine koyulan pekmez sıhhat için çok yararlıdır. Pekmezin ihtiva ettiği demirden nasıl faydalanabiliriz; Pekmez +2 değerlikli demir içeren bir gıdadır bu da demir eksikliğinde vücudun alması gereken günlük demir oranına neredeyse eşittir. Pekmezin içinde var olan demir ise C vitamini içeren gıdalarla alındığında etkisini daha çabuk gösterir. Örneğin, bir bardak portakal suyuna katılmış bir tatlı kaşığı pekmez kansızlık tedavisinde daha etkili neticelar verecektir. Bebeklerin zihinsel gelişimi içinde doktorlar sabahları bir kaşık pekmezi önermektedir.

Kansızlık problemleri yaşayan kişiler tertipli pekmezli süt tüketerek bu problemlerın önüne geçmektedir. Pekmezli sütün sıhhat açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Tertipli tüketim sonucunda kişilerde kansızlık ve demir eksikliği gibi problemlerın ortadan kalkmasına destek verir. Kalp atışlarını düzenleyerek kalp ritim bozukluğunu önler. Kalp sıkışmaları benzer biçimde problemler için tedavi oluşturmaktadır. Enerji oranı yüksek olması bakımından kişilerin günlük ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar. Sindirim sistemini düzenleme mevzusunda birebir gıdalardan biri olarak ishal ve kabızlık sıkıntılarını giderir.

İnsan yaşamının her evresinde lüzumlu olan süt, C vitamini ve demir haricinde makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir Süte ayrı bir lezzet kazanmıştırran pekmez, kan şekerini düzenleyerek ani gerilim ve şeker düşmesini engellemektedir.

Pekmezli süt içmenin faydaları nelerdir?

– Kan şekerini belirli bir seviyede tutar.

– Demir eksikliğini giderir.

– Kan atışlarını düzenleyerek kalp krizi riskini düşürür.

– Metabolizmayı çalıştırarak sindirim sistemini harekete geçirir.

 

– Kabızlığı önler.

– Çocuklarda balgam attırır.

– Kalsiyum bakımından varlıklı olması ile vücudun bu ihtiyacını giderir.

– Enerji verir.

– Görme sorunlarının önüne geçerek göz bozulmalarını önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir