Kategoriler
Genel

PEŞ PEŞE

Peş peşe açıklandı
AK Parti’den 2023 senesi asgari ücret zammı amacıyla ilk kez rakam verildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, “Görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üzerinde düşünülebilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğa’ın asgari ücret amacıyla “Arkadaşlar bu bu tür olmaz. Asgari ücreti güncellememiz” lazım mesajı ardından milyonlarca vatandaş 2023 yılsinde asgari ücrete yüksek bir zam beklentisi amacıylade. Asgari ücrette yüzde 40’lık bir zam beklentisi hakimken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, 2023 senesi asgari ücret amacıyla ilk kez rakam verdi.

AK Parti Genel Merkezi yönünden düzenlenen Türkiye buluşmaları çerçevesinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, başkanlığında ulusvekillerinden meydana gelen bir kurul Çorum’a geldi. Gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair değerlendirmeler yapan Demiröz, asgari ücret artışı ve EYT ile alakalı bildirimde bulundu.

2023’e süratle giderken AK Parti’nin sahada olduğunu dile getiren Demiröz, “AK Parti ulusin amacıyladen çıkan, ulus yönünden kurulan ve ulusle birlikte bu ülkeyi yönetim eden bir parti. 12 milyon delegesi olan ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan AK Parti 20 yılden beri bu ülkeyi başarı ile yönetmiştir. Her türlü sorunlara karşın, engellemelere karşın, vatan amacıyladen ve vatan dışından oluşturulan siyasi baskılara karşın Türkiye 20 yılde 3 kattan çok büyüdü. Son 2 yılde pandemi ve daha sonra muhabere nedeniyle tüm dünyanın amacıylae girdiği ekonomik sorunlar başka problemlerle birlikte ülkemiz bundan etkilendi.

Ama bu sorunları giderecek olan gene AK Parti. Kollarımızı sıvadık yılbaşından beri bilhassa alt gelir grubunda olan insanlarımıza dair eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Alt gelir grubundaki kardeşlerimizin gelirlerini yükselterek Türkiye 2022’de birinci çeyrekte 7.3, ikinci çeyrekte 7.6 büyüyen dünyanın ikincisi olan Türkiye’yi bir an evvel ekonomik sorunlardan arındırmak ve evvelki dönemde dünyada yaşanabilir ülkeler arasında 10. sırada olan ülkemizi daha yukarıya taşıyacağız” dedi.

AK PARTİ’DEN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Bir gazetecinin asgari ücretle alakalı sorusuna ise Demiröz, “İşverenlerimize, KOSGEB ve başka tüm ufak esnafımıza detaylı destekler veriyoruz. Öncelik ile asgari ücretten başlayım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler yönünden vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok. Asgari ücret özel sektörle alakalı hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam belirleme edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan ileri enflasyonu öneme alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üzerinde düşünülebilir. Dediğimi gibi şimdilik konuşulan bir hal yok. Genellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla birlikte onun üzerinde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri gene vergiden muaf olacak. Çok yakın vakitte Kredi garanti fonundan 50 milyar lira gene ufak esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O amaçla esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sorunda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sorun olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek” dedi.

EYT’lilere yönelik oluşturulan çalışmalarla alakalı de açıklamalarda belirleme edilen Demiröz, “EYT diye bir cümle yok mevzuatta. Sadece yaş nedeniyle emekli olamayanlar var. 1999 yılsinde AK Parti’den evvel Yaşar Okuyan döneminde çıkan bir yasa var. Herkes AK Parti çıkardı diye biliyor ama emeklilikte yaş nedeniyle emekli olamayanların 1999 yılsinde çıktı. Normal emekli sandıkları bütçeden aridir. Bütçeyle birlikte anılmaz. Çalışanlar o paraya prim öder ve bu sandıktan da emeklilere ödenir. Dünyada 4 çalışanın parası 1 emekliye verilir. Bizim ülkemizde maalesef o kadar erken yaşta emeklilik olmuş ki kadınlar 38, erkeklerde 43. Yani yeni işe başlama çağında insanlar emekli olmuş. 1970’li yıllerde rAhmetli Süleyman Demirel bir yasa çıktı oy amacıyla o yasayı bozdu. 1990’lı rAhmetli Turgut Özal bir yasa çıkardı gene bozuldu.

Eğer o yasalar bozulmasaydı bugün sosyal emniyet sistemimiz rayına oturacaktı. Ama maalesef şunlar bozulunca biz 1,8 bireyin yatırdığı parayı 1 şahsa vermek mecburiyetinde kaldık. Bir müddet emekli yapmadık. Şuanda 38 milyon çalışanımız, 13 milyon emeklimiz var. Türkiye 4-5 yıl sabretseydi bu sistem kendi kendini çevirecekti. Fakat sabredemedik. Biraz çok talep olunca, Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, ulusvekillerimiz yönünden yasanın çıkarılması ve ortak bir akılla emekliliğin sağlanması gündeme geldi. Çalışmalar yapıldı. Son şekilde bakanımızın duyurusuyla verilmiş halda. Onun şartlarını yasa öneriyi geldikten sonra konuşmakta yarar var. Türkiye’de SGK’ya bütçeden 780 milyar lira destek veriliyor. Bizim kara deliğimiz bu. Almanya bunu gördü. Sistemi oturttu. Biz yıllerce siyasi amaçlar nedeniyle biz bu işi oturtamadık. İyi bir uzlaşmayla 4,5 milyon insanımızı, isteyenleri emekli edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir