Kategoriler
Genel

PETROL ÇALINDI

Dünya şokta! 400 bin varil petrol ç’alındı
Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, ülkeden günde 40 bin varil petrol ç’alındığını duyurdu.
Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, yaptığı açıklamada, ham petrol hırsızlığının Nijerya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük kotasını karşılama kapasitesini etkilediğini belirtti.

Sylva, “Ülkede her gün 400 bin varil petrol ç’alınıyor ve gelişmeyi yerel acil hal haluna geldi.” dedi.

Nijerya’nın 1,8 milyon varil dışsatım tahsisinden 1,4 milyon varile gerilediğini kaydeden Sylva, bu büyük kaybın ülke ekonomisine z’arar verebileceğini söyledi.

Ülkede 200’den çok yasa dışı petrol rafinerisi etkinlik gösteriyor. Son iki haftada 3,8 milyon litre çalıntı ham petrol ele geçirilmişti.

Dünyada en çok petrol rezervi olan ülkelerden biri
Tespit edilen petrol rezervleri aşağı yukarı 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ine sahip.

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında tespit edilen Nijerya, dünyada en çok petrol rezervine sahip 8’inci ülkesi ve petrol dışsatımı bakımından da 6’ncı sırada yer alıyorÜlkenin petrol yataklarının varolduğu Rivers ve Delta bölgesinde günde 1,5 milyon varilden çok ham petrol üretimi gerçekleşebileceği yalnız s’ilahlı kümelerin sabotajları, çatışmalar ve adam kaçırma gibi hadiseler nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir