Kategoriler
Genel

Petrol çıktı

5 ilde büyük sevinç! Topraktan adeta petrol fışkırıyor Türkiye’de son vakitlerde petrol, petrol gibi yakıt kaynaklarının bulunması adına yürütülen yoğun çalışmalarda peş peşe gelen müjdeler ile Adıyaman, Batman ve Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin gibi petrol yataklarının yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni rezerv heyecanı yaşanmaktadır. Öte yandan Şanlıurfa ve Diyarbakır’da son senelerde yeni açılan petrol kuyuları ve Adana Ceyhan’daki üstü betonla kapatılan kuyudan petrol teşhis edilmesi üstüne umutlanan bölge halkı, tüm Anadolu’da yine tetkik çalışması yürütülerek bölümde yer alan petrol yataklarının teşhis edilmesi isteniyor.

 

20-30 tanker işlenmek üzere Hatay’a taşınıyor

 

Şanlıurfa’nın Siverek eyaletinde bölge halkı neredeyse yarım yüzsenedır yürütülen petrol arama ve kuyu açma çalışmalarında Fırat Havzası olarak da belirti edilen Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman üçgeninde yer alan neredeyse 300 kuyudan petrol çıkarıldığını öne vakitrken günlük neredeyse 20-30 tanker ham petrolün rafinerilerde işlenmesi için Hatay’a taşındığını aktardı. Bölge çapında 50-60 adet üstü beton ile kapatılan kuyu bulunduğunu da dile getirerek, bu kuyularında aktif duruma geçirilmesini beklediklerini dile getirdi. 4 ayrı noktada petrol bulundu

Öte yandan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin 1986 senesinde Gaziantep ve Adıyaman’da yürütmüş bulunduğu arama faaliyetlerinde çalıştığını açıklayan Gaziantepli Ahmet Ateşli, Gaziantep’in Araban ilçesi ile Adıyaman’ın Besni arasında yer alan 4 ayrı noktada petrol bulunduğunu ve yeterli civarda olmadığından ötürü üzerinin beton ile kapatıldığını dile getirdi. Hem de Adana’nın Ceyhan eyaletinde seneler öncesinde kapatılan kuyularda 1 milyar dolar değerinde petrol rezervi keşfedilmesi ile heyecanlandığını dile getiren Ateşli, Gaziantep ve Adıyaman’da yürütmüş bulunduğu petrol arama çalışmaları sırasında son derece ciddi rezervler keşfedildiğinin altını çizdi. TPAO’nun 1986 senesindeki çalışmalarında işçi olarak vazife yaptığını ifade eden Ateşli, “Bizim petrol bulduğumuz yerlerin üzeri kapatıldı. Hiçbir çalışma yapılmadı. Biz oradaki rezervlerin çıkarılarak Türkiye’ye kazandırılmasını bekliyorduk. Araban’daki çalışmalarda yerden petrol çıktığını gözlerimle gördüm. Şarıl şarıl petrol aktı. Oranın üstü de kapatıldı. Kahta’nın karşısında bin 500 metre yükseklikte bir noktada daha bulduk. Hiçbir çalışma yürütülmedi. Hatta çalışmalardan sonra bize ikramiye verildi. Biz neden ikramiye verildiğini sorduğumuzda çalışmalarda petrol bulunmasından ötürü ikramiye verdiklerini söylediler” diye söyledi.

 

”TPAO yinedan bu noktalara bakmalı”

 

Diğer yandan kendisinin de katıldığı çalışmaların üzerinden tam 35 sene geçmesine karşın tek bir adımın atılmadığını ifade eden Ateşli, “Bulduğumuz yerlerin hepsinin üstü kapatıldı. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Hatta benim ilk SGK girişim TPAO üzerinden oldu. O devre verdikleri SGK kayıt belgesini hala saklarım. Başımızdaki Türkiye düşmanı rezervleri kapattı. Her kapatılan yer için ‘Burada bir şey yok’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok. Hepsinin üzeri betonla kapatıldı. Adana’da yaşanan durumun benzeri bu bölgeler içerisinde olabilir. Zaten arama yaptığımız bölgelerin kayıtları hala duruyordur. TPAO yinedan bu noktalara bakmalı” şeklinde konuştu. ‘Bu kuyuların aktif duruma geçirilmesini istek ediyoruz” Hem de Araban’da 1990’lı senelerde petrol arandığını ve arama çalışmalarına bizzat tanık bulunduğunu dile getiren Erol Sülüker mevzuya ilişkin, ’’Adana Ceyhan’da teşhis edilen petrol ile heyecanlandık, gururlandık. Burada yinedan tetkik yapılıp, bu kuyuların aktif duruma geçirilmesini istek ediyoruz’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir