Kategoriler
Genel

petrol tahmini

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş halinden kaynaklı olarak biroldukça ülke Moskova yönetimine yapmış oldurım uygulama kararı aldı. Enerji ihracı mevzusunda rubleye geçiş icra eden Rusya’nın petrol ve naturel gaz gelirlerinde üstün dereceli derecede artış planlanıyor.

Rusya’nın petrol ve organik gaz gelirleri bu yıl geçen seneye nazaran yüzde 30’dan fazla artarak 321 milyar dolara çıkabilir.” Bu tahmin Bloomberg ajansında yer aldı. Washington merkezli Institute of International Finance (IIF), Moskova’nın petrol ve organik gaz alanındaki en büyük partnerlerinin alımları iptal etmemeleri halinde, Rusya’nın cari işlemler fazlasının 240 milyar dolara çıkabileceğini öngördü.

Petrol ve naturel gaz gelirlerinin, sert yapmış oldurımların etkilerini hafifletmek ve ödemeler dengesi krizinin önüne geçmek isteyen Rusya için yaşamsal önemde bulunduğunu vurgulayan Bloomberg uzmanları, sevkiyatlar sürse dahi Rusya’da enflasyında sert yükseliş olacağını ve derin resesyon yaşanacağını tahmin etti.

Londra merkezli makroekonomik analiz şirketi TS Lombard, rublenin devalüasyonu ve petrol tutarlarındaki yükselişin Rusya bütçesine bu yıl 8,6 trilyon ruble (103 milyar dolar) ek kaynak yaratabileceğini öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir