Kategoriler
Genel

PUTİN DOLAR

Rusya’nın kasasındaki para meydana çıktı! Putin 600 milyar dolar s’tokladı
Rusya’nın Ukrayna ham’lesi ardından Batı’dan ileriki se’rt ekonomik yaptırımlarını hesaba katan Rusya, Merkez Bankası’ndaki altın ve döviz sayısını süratle artırarak s’tok yaptı.
Moskova yönetiminin, Ukrayna’ya as’keri ha’rekat düğmesine basmadan evvel, uğrayabileceği yaptırımlar karşısında tedbirler aldığı meydana çıktı.

Daha evvel Rusya basınında yer alan haberlerde, uluslararası para aktarma prosedüri sistemi olan SWIFT’ten çıkarılma şansına karşılık Rusya, nakit para rezervini ABD’den getirdiği yüklü miktarda bir tutarla artırdı.

50 TON AĞIRLIĞINDA DOLAR

Rusya’ya aktarılan 100 dolarlık banknotların toplam ağırlığının 50 ton bulunduğu belirtiliyor.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği, Ukrayna’ya as’keri harekatın ardından Moskova’ya “sert yaptırımlarla” amaç alacağını duyurdu.
MOSKOVA’DAN YAPTIRIMLARA KARŞI HAMLE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın iş insanlarına ve detaylı Rus bankalarına prosedür kısıtlamaları ve varlıkların dondurulması gibi yaptırımların uygulanması kararlaştırıldı.

DÖVİZ VE ALTIN REZERVİ EN AZ 5 YIL YETECEK SEVİYEDE

Buna karşılık Rusya Merkez Bankası’nın kasasında halihazırda aşağı yukarı 600 milyar dolarlık döviz ve altın rezervinin bulunduğu kaydedildi.

Yapılan hesaplamalara göre, söz hususu döviz ve altın rezervinin, Batı’nın uygulayacağı ekonomik yaptırımlar karşısında en az 5 sene yeteceğine ilgi çekildi.

BATI’DAN RUSYA’YA A”ĞIR YAPTIRIMLAR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı as’keri ope’rasyon ardından ABD yönetimi, Rusya’nın en büyük ikinci finans kurumu VTB Bank dahil 4 Rus bankasını yaptırım listesine ekledi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ve 25 iştirakinin ise ABD odaklı bankalarda muhabir hesabı açması en’gellenirken, Sberbank ile Gazprom dahil 13 büyük Rus işletmesine yönelik yeni borç ve öz sermaye kısıtlamaları getirildi.
Putin ve Biden

“SWIFT’TEN ÇIKARMAK HER ZAMAN BİR SEÇENEK DEĞİL”

Yaptırımların Rus ekonomisine cid’di maliyetler getireceğini altını çizen ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın dolar, euro, sterlin ve yen ile iş yapma yenekeğini sınırlayacaklarını ifade etti.

Biden, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ise “her vakit bir seçenek” bulunduğunu, yalnız şu anda Avrupa’nın geri kalanının alabilmek istediği bir karar olmadığını belirtti.
RUS BANKALARI YAPTIRIM LİSTESİNDE

Öte yandan Avrupa Birliği, Rusya’ya yaptırımları kapsamında, Rossiya Bank, Promsvyazbank ve Vnesheconombank (VEB.RF) kuruluşlarını yaptırım listesine ekledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da 100’den çok şahıs ve kuruluşa yaptırım uygulayacaklarını duyurdu. Geniş ölçekli Rus bankalarının varlıklarının dondurulması kararlaştırıldı ve Rusya’nın sterline erişiminin durdurulacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir