Kategoriler
Genel

PUTİN’İN KIZLARI

ABD’den Putin’in kızları ile ilgili ilgi çeken karar
ABD, Buça’daki olayların sonrası Putin’in kızlarını ve Rusya’nın iki bankasını yaptırım listesine alarak Rusya’daki yeni yatırımlara da ya’sak getirdi.

ABD, Buça’daki olayların sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızlarını ve Rusya’nın iki bankasını yaptırım listesine alarak bu ülkeye yeni yatırımlara da ya’sak getirdi.

Beyaz Saray’dan oluşturulan yazılı açıklamada, Ruslardan kurtarılan Ukrayna’nın Buça kentinde sivillere ait yüzlerce ce’sedin bulunmasının sonrası, G7 ve Avrupa Birliği ile koordinasyon içersinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar getirildiği duyuruldu.

 

Buna göre daha evvel ABD’nin yaptırım listesine alınan Rusya’nın en büyük finans kuruluşu Sberbank ve ülkenin en büyük özel bankası Alfa Bank’ın bütün mal varlıkları don’duruldu.

ÇOK SAYIDA İSİM LİSTEYE ALINDI
Rus devletine bağlı mühim girişimlerin de mal varlıkları don’uruldu ve bu işletmeler ile ticari temaslar ya’saklandı.

Yaptırımlara, Rus elitler ve ailelerinin yanı sıra Putin’in iki olgun kızı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eşi ve kızı, Rusya eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Mikhail Mişustin de dahil edildi.

Ayrıca yaptırımlar kapsamında ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın ABD’nin yar’gı yetkisindeki fonlarla b’orç ödemesi yapmasını da ya’sakladı.

Yeni yaptırımlar kapsamında Rusya’daki bütün yatırımlar da ya’saklanıyor.

– BUÇA’DA BULUNAN SİVİL CE’SETLERİ
Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna or’dusu, binaları yıkılmış, sokakları c’eset dolu bir şehirle karşılaşmıştı.

Kiev yakınlarında kurtarılan yerleşim alanlarında 410 sivilin ce’sedi bulunmuştu.

Rusya, sivillerin öldürüldüğüne dair iddiaları yalanlasa da uydu şirketi Maxar yönünden yayımlanan 19 Mart tarihli uydu fotoğraflarında sokaklarda ce’setler bulunduğu görülmüştü.

Biden idaresi söz hususu olayın sonrası Putin’i “sav’aş suçlusu” olarak nitelendirmiş ve Rusya’ya yeni yaptırımlar getireceklerini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir