Kategoriler
Genel

RAKAM AÇIKLANDI !

TOGG amacıyla müthiş rakam açıklandı!
Torba yasa öneriyine TOGG’un da dahil bulunduğu elektrikli otomobillerin ÖTV’sini düşürecek bir madde eklendi. Teklifle beraber TOGG’un ÖTV seviyesinın yüzde 60’tan yüzde 10’a inmesinin de önü açılacak. Teklifinin kabul edilirse, Togg’un pazara çıktığı gün matrah sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal dşayeti şayet 700 bin TL’nin altında kalırsa, perakende satış fiyatı aşağı yukarı 910 bin TL olacak.

Meclis’in gündemine gelmesi beklenilen torba y’asa öneriyine, Türkiye’nin yerli otomobili Togg da dahil olmak üzere, elektrikli araçları yakından ilgilendiren bir maddenin eklendiği meydana çıktı.

Elektrikli araçların fiyatına direk tesir eden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının değiştirilmesini öngören yasa öneriyi, yeni ÖTV dilimlerinin getirilmesini ve matrah dşayetlerinin artırılarak sahip olunan vergi oranlarının da düşürülmesini kapsıyor.

Yapılması öngörülen değişiklığı sayılar ile anlatmak gerekirse, motor kuvveti 160 kW’ı geçmeyen ve matrah sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal dşayeti 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV seviyesi yüzde 10 olacak. Aynı motor kuvvetine sahip ama matrah sayısal  dşayeti 700 bin TL’yi aşan elektrikli araçların yeni ÖTV seviyesinın ise yüzde 40 olması öngörülüyor.

Motor kuvveti 160 kW’ı geçtiğimiz elektrikli otomobillerde ise, matrah  sayısal dşayeti 750 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60’lık vergi dilimine girecek.

Yapılması plan edilen değişiklığı net olarak kavramak amacıyla, elektrikli araçlara oluşturulan sahip olunan ÖTV civarlarına da bakmakta yarar var.

En son Şubat 2021’de oluşturulan planlama ile, motor kuvveti 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 10, motor kuvveti 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 25, motor kuvveti 120 kW geçtiğimiz elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi ise yüzde 60 olarak belirleniyor.

Elektrikli otomobillere oluşturulan sahip olunan ÖTV sisteminde matrah dşayetlerinin öneme alınmadığını da belirtelim.

Şubat 2021’de oluşturulan değişiklikten evvel ise elektrikli otomobillerde en yüksek ÖTV seviyesi yüzde 15 orantısındaydi.

1 Şubat 2021’e kadar, motor kuvveti 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 3, motor kuvveti 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 7 ve motor kuvveti 120 kWh geçtiğimiz elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi ise yüzde 15 şeklindeydi.

ÖTV’si yüzde 60’dan yüzde 10’a düşecek
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda öneri edilen yasa değişiklığınin Togg ve başka elektrikli otomobilleri nasıl tesirleyeceği ise otomobillerin ürettiği güce göre değişecek.

Yıl sonucunda üretimine başlanacak ve 2023’ün ilk aylarında da pazara çıkacak yerli otomobil iki değişik güç opsiyonuna sahip olacak. Daha evvel oluşturulan açıklamalara göre, Togg’un ilk etapta üreteceği yüzde yüz elektrikli SUV modelin arkadan itişli (RWD) sürümleri 200 beygir, bütün tekerleklerden çekiş (AWD) yayınlayan sürümleri ise 400 beygir güç sunacak.

Beygir kuvvetinü kW’a çevirdiğimizde, arkadan itişli versiyonun 149 kW, dört tekerlekten çekişli daha kuvvetli versiyonun ise 298 kW kuvvetinde bulunduğu görülüyor.

Eğer yasa öneriyi yasallaşırsa, durumu hazırda bütün sürümleri yüzde 60’lık ÖTV dilimine giren Togg’un, arkadan itişli (RWD) sürümlerinın yüzde 10, bütün tekerleklerden çekiş (AWD) sistemine sahip sürümlerinın ise yüzde 50 ÖTV’lik dilime girmesinin önü açılacak.

Diğer bir deyişle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanacak yasa öneriyinin kabul edilmesi durumunde, Togg’un pazara çıktığı gün matrah  sayısal dşayeti şayet 700 bin TL’nin altında kalırsa, perakende satış fiyatı aşağı yukarı 910 bin TL olacak.

Mevcut planlamaye göre ise, Togg’un matrah  sayısal dşayeti 700 bin TL’nin altında kalsa bile aracın fiyatının 1 milyon 320 bin TL orantısında olacağı görülüyor. Dolayısı ile, yapılması plan edilen değişiklığın başta Togg olmak üzere piyasadaki elektrikli otomobillerin fiyatlarına mühim ölçüde indirim yaratacağı anlaşılıyor.

KKTC’NİN YERLİ OTOMOBİLİNE DE YARAYACAK

Öte yandan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve milli otomobili Günsel de yüzde yüz elektrikle çalışan bir otomobil.

Kanun öneriyi yasallaşırsa, motor kuvveti 140 kW olan Günsel’in de ÖTV seviyesi yüzde 60’tan yüzde 10’a düşürecek.

‘YERLİ ÜRETİME KORUMACILIK GETİREN BİR DÜZENLEME’

Kanun öneriyi ile alakalı komisyonda açıklamalarda tespit edilen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, elektrikli otomobillerin ÖTV’sinde en son 2021’de oluşturulan değişiklığın Togg’un da vergi seviyesinı yükselttiğinin altını çizdi.

Elitaş, “Sadece elektrikli motorlu olanlardan motor kuvveti 160 kilovatı geçmeyenlerde ÖTV’yi matrah  sayısal dşayeti 700 bin TL’yi aşmayanlar amacıyla yüzde 10’a düşürerek, Türkiye’de üretilmekte olan aracın ÖTV’sini düşürüp makul bir fiyat durumuna getirmeye çalışıyoruz. 160 kilovatlık sınırdan Türkiye’de imal edilen aracın aşağı yukarı 155 ya da 158 kilovat olacağı ile alakalı bir sınır koyuyoruz, yerli üretime bir korumacılık getiren bir planlama” ifadelerini kullandı.

Elitaş’ın açıklamaları, söz hususu yasa öneriyinin Togg’un fiyatını aşağı çekmek üzere yapıldığını meydana koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir