Kategoriler
Genel

REFLÜYE DİKKAT

Ramazan ayını daha basit geçirmek amacıyla reflü hastalarına önerilerde tespit edilen Gastroenteroloji Eksperi Prof. Dr. Binnur Şimşek, iftar ve sahur dönemlerinde yeme alışkanlıklarının nasıl oluşturulması gerekliliğini anlattı.

 

Ramazan’da iftar ve sahur süreyi yemeğe aşırı yüklenme ve hatalı beslenme neticesi mide rahatsızlıkları oluşabilir. Uzun süren açlığı takiben çok miktarda ve hazmı güç gıdaların süratli bir biçimde tüketilmesi neticesi, mide boşalma süreyi uzar ve midenin sindirim amacıyla ürettiği asit miktarında artış meydana gelir. Günü yoğun bir çalışma temposu ortamında ve oruçlu yaşamış ve bu şekilde hatalı beslenenlerde yemek ardından uyku gereksinimi da kaçınılmaz olur ve yemek yer yemez uzanmak gereksinimi hissederler. Tüm bunların neticesinde ise reflü meydana çıkması ya da var olan hastalığın şiddetlenmesi kaçınılmazdır!


Gastroenteroloji Eksperi Prof. Dr. Binnur Şimşek reflü hastalarına şu önerilerde bulundu:

Günlük kalori gereksiniminin çok üstünde beslenilmemelidir. İftar ve sahur arasında ek öğünler alınmalı, tek öğünde aşırı yemekten kaçınılmalıdır.
İftar su ya da çorba gibi sıvı gıdalarla açılmalıdır. Bunları bitirdikten sonra 15-20 dakika beklenerek başka gıdalara geçilmelidir.
Yemekler iyi çiğnenerek öğütülmeli ve süratli yemekten kaçınılmalıdır. Çiğneme tükrük ve mukus salgılanmasını sağlayarak yemek borusu ve midenin iç yüzünü döşeyen örtüyü mide asidine karşı korumaktadır.
İftar ya da sahurda yemeği takiben anında yatılmamalı, 2-3 saat beklenmelidir.


Reflüyü artıran ya da basitleştiren besinlerden (Yağlı yiyecekler, kızartmalar, acılı-baharatlı yemekler, aşırı kahve ve demli çay, gazlı içecekler, sigara, alkol vb) kaçınılmalıdır.
Reflü hastalığı amacıyla doktorunuzun önerdiği mide asit salgılanmasını azaltan ilaçlar iftar ve sahurda alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir