Kategoriler
Genel

REKOR KIRDI

Türkiye bütün zamanların rekorunu kırdı! 1,1 milyar dolarlık satış
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz sene bor satışında bütün zamanların rekorunun kırıldığını bildirdi. Bor satışında 2022 hed’eflerini aktaran Bakan Dönmez, ‘Rekor kırdığımız bor ve bor ürünleri satışında bu sene hedefimiz 1,1 milyar dolar. Miktar olarak ise 2 milyon 500 bin ton bor ürünü satma hedefindeyiz.’ dedi.

Dünyanın en çok bor rezervine sahip ülkesi olan Türkiye, bu alanda yaptığı yatırımlarla son senelerde satışlarını artırdı. Başta cam endüstri olmak üzere gübre ve seramik pazarında de sarfedilen borun satışları 2021’de bir önceki seneye göre oran bazında yüzde 52, tutar bazında ise yüzde 56,4 arttı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2021’de 2,5 milyon tonu ihraç olmak üzere 2,6 milyon bor ürünleri satışı yaptığını kaydederek, “Bundan da 1 milyar 30 milyon dolarlık satış geliri elde ettik. Bu bütün zamanların rekoru” diye konuştu.

Türkiye’den ilk defa Çin’e demir yolu ile bor ihracatının geçtiğimiz sene yapıldığını anımsatan Dönmez, “Çin ile yaşanan bu ilerleme devam etti ve ikinci defa da demir yolu ile bor ihraç etmiştik. Bunlar rakamlara da yansıdı. Bor ihracatında 2021 rakamlarında Çin, 994 bin ton ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada ise 311 bin ton ile ABD bulunurken, Hindistan da 152 bin ton ile üçüncü oldu” dedi.

“YENİ REKOR YOLDA, SATIŞ BAĞLANTILARI YAPILDI”
Her ne kadar rekor olsa da bununla yetinmeyeceklerini ve Türkiye’nin en kıymetli madenlerinden olan boru katma kıymetli olarak daha çok satmak amacıyla çabaladıklarını bildiren Dönmez, “Geçen sene rekor kırdığımız bor ve bor ürünleri satışında bu sene hed’efimiz 1,1 milyar dolar. Miktar olarak ise 2 milyon 500 bin ton bor ürünü satma hedefindeyiz. Bu satışların bağlantısının şuandan yapılması borda yeni bir rekorun geleceğinin en net göstergesi” dedi.

Bakan Dönmez, bor satışında katma sayısal değeri çoğaltmak amacıyla yeni yatırımların da sürat kesmeden devam ettiğine ilgi çekti. Bu çerçevede 2022’de atılacak adımlardan bahseden Dönmez, şunları söyledi:

“Örneğin bor karbür üretim tesisi. Yılda aşağı yukarı bin ton üretimin planlandığı bu tesisin yapımı devam ediyor. Bu sene tamamlayıp, performans testine başlamayı planlıyoruz. Sadece bu tesis değil tabii. Ferrobor üretim tesisi de çok önemli. Genellikle çelik, neodim mıknatıs, amorf metallerin üretiminde sarfedilen ferrobor ürünü amacıyla 800 ton/sene kapasiteli üretim tesisinin ihale süreci devam ediyor. Bu sene da bu tesisin esasını atmayı hedefliyoruz.”

YENİ YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Bor sektörüne oluşturulan her yatırımın katma kıymetli olarak Türkiye ekonomisine döndüğünü dile getiren Bakan Dönmez, “Lityum karbonat üretim tesisinde ilk lityum karbonat üretimini yaptık. Bu tesisin kapasitesi ise senelik 10 ton. Kırka’da 600 ton/sene ve Bandırma’da 100 ton/sene kapasiteli lityum karbonat üretim tesisi kurulması amacıyla lüzumlu etüt ve projelendirme çalışmalarının 2022 sonucunda tamamlanması, ardından tesislerin yapım işi ihalesine çıkılması da bu seneki planlarımız arasında” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir