Kategoriler
Genel

RİZE ARTVİN

Türkiye’de ikinci olacak! Rize-Artvin Havalimanı amacıyla geri sayım başladı
Yapımı süren ve Türkiye’nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı’nın pisti tamamlanırken etraf yolunun ise yüzde 75’lik evresinde çalışmalar bitti.

Or’du-Giresun Havalimanı’nın sonrası deniz dolgusuna yapılacak Türkiye’deki ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin Havalimanı projesinin inşaat çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Pisti tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı ile çay bardağı şeklindeki kule de şekillendi.

Altyapı inşaatında pist, taksi yolları imalatı tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı’nda şerit saha düzeltmeleri devam eder iken etraf yolu imalatında yüzde 75’lik bir tamamlama, tel örgü imalatında yüzde 84’lük tamamlama, genel elektrik işlerinin ise yüzde 86’lık tamamlama sağlandı. Öte yandan VOR istasyonu alt asli kurulumuna başlanarak, VOR istasyonu yakınında kurulacak olan NDB amacıyla de lüzumlu hazırlıklar ve altyapı çalışması başladı.


Üst yapı inşaatında ise Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) binası ile teknik blok kulede sona yaklaşılan Rize-Artvin Havalimanı’nda terminal binamızda ise yüzde 80 orantısında çalışmalara devam ediliyor.

Rize-Artvin Havalimanı’nda yüzde 87 oranında üst çalışmaları tamamlanırken, etraf düzenlemelerine de başlanan projede peyzaj çalışmaları devam ediyor. Doğu yönünden başlayarak ağaçlandırma çalışmalarının da sürat kesmeden devam ettiği projede ilaveten havalimanının Özel Emniyet Bölgesi ilanı ile alakalı her türlü çalışma yapılarak Rize Valiliğinin de onayı ile alakalı bakanlıktan onay alındı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.