Kategoriler
Genel

RUS PETROLÜ

Türkiye’den Rus petrolü kararı!
Enerji Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini ve küresel isteği karşılamaya yardımcı olacak bir adımla İran’a yapılan yaptırımların kaldırılmasını umduğunu belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, katıldığı CERAWeek enerji konferansı evvel yaptığı bildirimde Türkiye’nin doğalgaz isteğinin %45’ini, petrolün %17’sini ve benzinin %40’nı Rusya’dan karşıladığını söyledi.

Bayraktar, “Dünyanın daha çok petrole gereksinimi var. ABD’den, Venezuela’dan, İran’dan, Suudi Arabistan’dan nereden olursa olsun bir yerden gelmeli” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı petrolü basit basit diğer bir yerden tedarik edemeyeceğini söyleyerek, “Rusya evvelden beri itimat edilir bir tedarikçi” dedi.

Türkiye, Washington 2018’de, 2015 İran nük’leer anlaşmasından çıkmadan ve İran’a karşı yaptırımları tekrar döneme almadan evvel İran’dan günde 200,000 varil ham petrolü ithal ediyordu.

Bayraktar, “Bir anda sıfıra indik. Bu sefer de Rusya ile yeni bir tedarik pro’blemi yaşayamayız” dedi.

Türkiye, Washington ve Tahran’ın yakında İran’ın 2015 nük’leer anlaşmasını tekrar uymaya başlamasını sağlayacak anlaşmaya varmasını umuyor. İran ve ABD nerdeyse bir senedir anlaşmayı tekrar döneme alabilmek amacıyla görüşmeler yürütüyor.

Bayraktar, “Umarım İran pro’blemi yakında çözülecek. Bu arz problemi ile baş etmemiz daha basit olacaktır” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir