Kategoriler
Genel

RUS TEKLİFİ

Türkiye yıllardır oyalanıyor f35’leri vermeyen Amerika Birleşik Devletleri F16’larıda vermeyeceği 2023 seçimlerini bekleyeceği Reisi Cumhur Erdoğan’ın kazanması halinde f16 jetlerini bile vermeyeceği bundan sonra bir sır değil Türkiye başının çaresine bakarak gereksinimi olan jetleri diğer ülkelerden tedarik edecek S’avunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin havacılık bölümünde yaşadığı ambargoların Su35 dahil bütün uçak alternatiflerini masaya getirdiğini söyledi.

RUSLARDAN TÜRKİYE’YE SU35 TEKLİFİ GELDİ

Türk s’avunma sanayiinin son dönemde yaşadığı ambargolar yeni olasılıkleri meydana çıkarıyor. Genellikle ortağı bulunduğu F35 programından hukuksuz bir şekilde çıkarılan Türkiye, Hava Kuvvetlerinin greksinimlerini karşılamak adına her türlü seçeneği değerlendiriyor.

Şu anda Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 235’in üzerinde F16 s’avaş uçağı bulunuyor. Bu uçakların modernize edilmesi ve yeni F16’ların ABDden tedarikinde de aksilik çıkması Türkiye’yi yeni alternatiflere yöneltebilir Bu kapsamda EuroFighter ve Rusların bize öneride varbulunduğu üst civar uçaklarından olan Su35 uçakları son dönemde gündeme geldi.

İsmail Demir de Cnn Türk’te katıldığı canlı yayın programında bu haberleri değerlendirdi Türkiye’nin her olsılığı masada tuttuğunu dile getiren İsmail Demir, “F16 olmasa da Türkiye alternatifsiz değildir. Su35 dahil her olasılık masaya gelir. Mecbur kalınırsa diğer opsiyonlar düşünülür” dedi.

Türkiye’nin hiçbir ambargoya boyun eğmeden yoluna bakması gerekliliğini ifade eden Başkan Demir, “F16 meselesinde biz kendi önümüze bakıp, Milli Muharip Uçak Hürjet ve Kızılelma’yı dört dörtlük hazır etmemiz lazım. İkincisi, Türkiye alternatifsiz değildir. Bir ara Ruslar bize Su35 öneri edince herkes havaya sıçradı Amerika ne gerçekletireceğini şaşırdı dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir