Kategoriler
Genel

RUSYA ‘DAN AÇIKLAMA

Rusya’dan teh’likeli açıklama: At’eş açmaya hazırız
Ukrayna’yla stres sürerken Bir Rus as’keri yetkilisi, ülkesinin, kara sularına yasa dışı şekilde girecek yabancı gemi ve denizaltılara at’eş açmaya hazır bulunduğunu söyledi. Son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Müzakerelerle ilerlenebilecek bir yol görüyoruz. ABD, as’keri riski azaltacak önerileri sundu, yalnız önerilerimiz tüm olarak öneme alınmalı.’ dedi.

Rusya-Ukrayna arasındaki s’tres artmaya devam eder iken Rusya yönünden yeni bir açıklama geldi.

Interfax ajansına konuşan Rus as’keri yetkilisi, Rusya’nın, kara sularına giren yabancı gemilere ve denizaltılara at’eş açmaya hazır bulunduğunu belirtti.

Ancak yetkili, bu kararın sadece “en üst seviyede” alınabileceğini söyledi.

Moskova, bir Rus don’anma gemisinin Pasifik’teki Rus sularında bir ABD denizaltısını takip ettiğini duyurmuştu. ABD ise Rus kara sularında as’keri ope’rasyon yaptığı iddiasını reddetmişti.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV: MÜZAKERELERLE İLERLENEBİLECEK BİR YOL GÖRÜYORUZ
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “Müzakerelerle ilerlenebilecek bir yol görüyoruz. ABD, as’keri ri’ski azaltacak önerileri sundu, yalnız önerilerimiz tüm olarak öneme alınmalı” açıklamasını yaptı.

“MOSKOVA’DAN ACİLEN GERİLİMİ DÜŞÜRME SİNYALLERİNİ BEKLİYORUZ”
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kiev ve Moskova ziyaretleri evveli yaptığı açıklamada, “Moskova’dan acilen s’tresi düşürme sinyallerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 2 günlük Kiev ve Moskova ziyareti evvel sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bölgede tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapan Scholz, “Ukrayna yolunda. Bugün Kiev’de, yarın da Moskova’da. Ukrayna sınırında devam eden çok ciddi halle alakalı görüşmelerimize devam edeceğim. Kiev’de, Ukrayna’ya devam eden dayanışmamızı ve desteğimizi ifade etmek benim aşamaya mühimdir. Moskova’dan acilen s’tresi düşürme sinyallerini bekliyoruz. Daha çok asz’keri sal’dırganlığın Rusya amacıyla çok ciddi neticeleri olacaktır. Bu hususta müttefiklerimize muhakkak katılıyorum. Avrupa’da barış amacıyla çok ama çok ciddi bir teh’dide şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

G7’DEN RUSYA’YA AĞIR YAPTIRIM UYARISI
G-7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya’nın Ukrayna’yı işz’gal etmesi durumunda anında ağır ekonomik neticeler doğuracak yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

Dünyanın en ilerlemiş ekonomilerinin meydaan getirdiği G7 ülkelerinin maliye bakanları, Ukrayna’daki ilerlemeler ile alakalı ortak bildiri yayımladı.

Bildiride, Ukrayna sınırlarında devam eden Rus askeri yığınağının “ciddi bir endişe” kaynağı bulunduğu vurgulandı.

G7’nin Ukrayna ekonomisini süratli ve kararlı bir şekilde desteklemek amacıyla hareket etmeye hazır bulunduğuna işaret edilen bildiride, s’tresi düşürmek amacıyla devam eden diplomatik çabaların da desteklendiği ifade edildi.

Bildiride, Ukrayna’nın egemenliğinin, toprak tümlüğünün, ekonomik ve finansal istikrarının korunmasında kararlı olunduğu, bilhassa Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi finans kuruluşlar vasıtasıyla bu ülkeye mühim finansal destek sağlandığı kaydedildi.

Ukrayna’ya 2014’ten beri toplam 48 milyar doları aşan ekonomik destek sağlandığı anımsatılan bildiride, Ukrayna’nın reform çabalarını basitleştirmek amacıyla lüzumlu desteği alacağı ve ülkeyle sürdürülebilir bir mali temele sahip olması amacıyla yakın iş birliği uygulanacağı belirtildi.

Bildiride, “Acil önceliğimiz s’tresi düşürme çabalarını desteklemektir. Bununla birlikte, bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik rastgele bir as’keri hücumsına süratli, eşgüdümlü ve kuvvetli bir cevap verileceğini yineliyoruz. Rus ekonomisi üstünde anında ağır neticeleri olacak ekonomik ve mali yaptırımları toplu olarak uygulamaya hazırız.” ifadesi kullanıldı.

Durumun yakından takip edileceğine dikkatin çekildiği bildiride, Ukrayna’ya daha çok ekonomik ve mali destek sağlanmaya hazır olunduğu kaydedildi.

G7’yi ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya oluşturuyor. G7 devre başkanlığı halihazırda Almanya yönünden yürütülüyor.

KANADA AS’KERİ PERSONELİNİ UKRAYNA’DAN TAHLİYE ETTİ
Kanada, Rusya teh’didi nedeniyle Ukrayna’daki as’keri personelini geçici olarak tahliye etti.

Kanada Sav’unma Bakanlığı yönünden oluşturulan açıklamada, Kanada’nın Ukrayna’daki as’keri personelini geçici olarak Avrupa’da bir ülkeye çektiği ifade edildi. Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız sal’dırgan tutumundan kaynaklanan komplike operasyonel bölge nedeniyle Kanadalı as’kerlerin yerinin değiştirildiği belirtildi.

Ukrayna ve Rusya’dan sonra dünyadaki en çok Ukraynalı nüfusuna sahip olan Kanada, 2015’ten bu yana ülkenin batısında as’keri eğitim veriyor. Kanada Sav’unma Bakanlığı’na göre, Kanadalı as’kerler vazife kapsamında bugüne kadar 30 binden çok Ukraynalı as’kere eğitim verdi. Kanada Başbakan Justin Trudeau 27 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna sil’ahlı kuvvetleri ile emniyet güçlerine eğitim veren as’keri personelin vazifeinin 3 sene daha uzatıldığını ve toplamda 400 Kanadalı eğitmenin ülkeye gönderileceğini duyurmuştu.

ABD başta olmak üzere çoğu ülke Rusya’nın Ukrayna’ya hücum hazırlığına bulunduğunu söyleyerek diplomatik misyonlarındaki personelini başkent Kiev’den çekerken, Moskova ise hücum iddialarını reddederek batılı ülkeleri “histerik” davranmakla su’çlamıştı.

Öte yandan, Cumartesi günü Kanada, Rusya-Ukrayna arasındaki stresin nedeniyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki büyükelçiliğini geçici olarak Polonya sınırına yakın olan Lviv’e taşıdığını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir