Kategoriler
Genel

RUSYA ŞOKTA

Rusya şo’kta! Rus tut’sak as’kerler Putin’e bu tür seslendi
Ukrayna’da muhabere esnasında tut’sak alınan ve Rus as’keri istih’barat biriminde vazife aldıkları öğrenilen subaylar, başkent Kiev’de düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İnterfax Ukrayna Haber Ajansında düzenlenen toplantıda, Ukrayna’nın Çernigiv bölgesinde tutsak alınan Rus Sil’ahlı Kuv2vetlerinin 15. Aleksandrovskiy Tugayı’na bağlı as’keri isti’hbarat biriminin 7 subayı hazır bulundu.

Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği toplantıda, tut’sak tutulan Rus as’kerler Ukrayna’ya geliş süreçlerini anlattı.

Subay Sergey Galkin, 2013’ten beri Rusya’nın Samarskaya ilçesinde konuşlandırılan tüf’ek biriminde sözleşmeli olarak as’keri vazifede yer aldığını söyledi.

Sav’aşa nasıl katıldıklarını anlattı
Belarus’ta ortak tatbikata katılacakları gerekçesiyle 1 Şubat’ta birim olarak bütün kadronun, demir yolu ile Bryanskaya eyaletine tahliye edildiğini açıklayan Galkin, burada ormanlık alanda kurulan kampta kaldıklarını belirtti.

Galkin, aşağı yukarı 3 gün kampta kaldıktan sonra Ukrayna’ya hücum planından haberdar olduklarını söyleyerek “Komutanımız, içtima esnasında başkomutan (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’in Ukrayna’ya hücum ve başkent Kiev’i iş’gal hususundaki emrini okudu. Telefonlarımız, kimliklerimiz toplandı. Ertesi sabah yola çıktık.” dedi.

Ukrayna’nın Çernigiv eyaleti sınırına yaklaşırken araçlarının bataklık içersinde kaldığını ve birimdekilerin bir kısmının söz hususu araçların güvenliğini sağlamak amacıyla başında beklemeye devam ettiğini izah eden Galkin, “Bu sırada bölge sakinleriyle karşılaştık. Bizim keskin nişancının at’eş açmasıyla çatışma yaşandı. Yerel halkın elinde çok sayıda sil’ah olduğunu gördük. Bizim evimize geri dönmemizi istediler. Biz de gerçekte o anda tes’lim olmaya karar verdik.” diye konuştu.

“Dönünce, Putin’e karşı duracağız”
Diğer bir subay Vladimir Rasskazov da or’dudaki arkadaşlarına “Sil’ahlarınızı bırakın.” çağrısı yaparak “Ayrıca Putin’e seslenmek istiyorum. Kendisini Ukrayna’ya hüc’umlarını durdurmaya çağırıyorum. Çünkü biz geri döndüğümüzde ona karşı duracağız.” ifadesini kullandı.

Ukrayna güçleri yönünden tut’sak alınan söz hususu subayların vazife yaptığı tugayın daha evvel Kırım’ın iş’galinin yanı sıra Suriye’de as’keri pol’is olarak vazife aldıkları belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir