Kategoriler
Genel

RUSYA UKRAYNA

Kritik Rusya-Ukrayna görüşmesi! Uzlaşma sağlandı iddiası
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Rusya-Ukrayna krizinde diplomatik çözüm konusu ile ilgili uzlaştığı bildirildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna k’rizini telefonda görüştü.

 

KREMLİN: UKRAYNA GÜÇLERİNİN PROVOKASYONLARI VAR

Kremlin Sarayı Basın Servisi yönünden oluşturulan açıklamada, “Donbass’taki ilişki hattındaki durumun ciddi şekilde kötüleşmesi konusu ile ilgili kaygılar dile getirildi. Rusya Devlet Başkanı, gerginliğin tırmanmasının nedeninin Ukrayna emniyet güçlerinin provokasyonları bulunduğunu kaydetti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Putin, NATO’nun Ukrayna’ya çağdaş sil’ah ve mühim’mat vermesine ilgi çekti. Başkan Putin, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki insanların bo’mbardımanlardan kaçmak amacıyla Rusya’ya götürüldükleri ve a’cı çektiklerini ifade etti” denildi.


‘UKRAYNA ANLAŞMAYA UYMUYOR’

Ukrayna’nın anlaşmalara uymadığı öne sürülen açıklamada, “Kiev’in yalnızca müzakere sürecini taklit ettiği, Minsk Anlaşmalarını ve Normandiya Formatında varılan anlaşmaları programlamayı inatla re’ddettiği bir kez daha vu’rgulandı. Mevcut durumun önemiyetini öneme alan liderler, Normandiya Formatına katılan ülkelerin liderlerine dışişleri bakanlıkları ve siyasi danışmanlar vasıtasıyla diplomatik yöntemlerle çözüm arayışlarını yoğunlaştırmanın makul bulunduğu konusu ile ilgili hemfikir oldu. Bu ilişkilar, at’eşkesin tekrar sağlanmasına yardımcı olmak ve Donbass çevresindeki ihtilafın çözümünde gelişme sağlamak amacıyla sağlandı. Bütün bunları göz önünde sahip olan Vladimir Putin, ABD ve NATO’nun Rusya’nın emniyet garantileri taleplerini öneme alması ve bunlara somut ve yerinde cevap vermesi gereğini yineledi” ifadeleri kullanıldı.

Elysee Sarayı’ndan görüşmeye dair açıklama:

UZLAŞMA SAĞLANDI

Elysee Sarayı yönünden oluşturulan açıklamada, Macron ve Putin’in yaptığı görüşmede Ukrayna-Rusya krizine diplomatik bir çözüm bulunması gerektiği konusu ile ilgili uzlaştığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, iki ülkenin dışişleri bakanlarının önümüzdeki zamanlarda bu nedenle bir araya geleceği ve Avrupa’da yeni bir emniyet düzeni kurmak amacıyla Rusya, Ukrayna ve müttefikleriyle en üst düzeyde muhtemel bir doruk üstünde çalışacakları aktarıldı.

Zelenskiy ve Macron, son 24 saatte 2 kez telefonla görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile son 24 saatte 2 kere telefon bağlantısı sağlayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “At’eşkes konusunu değerlendirdik” dedi.
Rusya-Ukrayna arasındaki s’tres artarken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile son 24 saatte 2 kez telefonda görüştü. Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Münih’ten döndükten anında sonra Macron ile görüştük. Ukraynalı politikacıların ve yabancı gazetecilerin at’eş altında kalışlarını konuştuk. Diplomatik ve politik bir çözüm sürecini değerlendirdik. Biz her gün partnerlerimizle etkileşim halindeyiz. Son 24 saatte ikinci kez Macron ile görüştüm. At’eşkes konusunu değerlendirdik. Barış süreci bundan sonra aktif olmak zorunda” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir