Kategoriler
Genel

RUSYA’DAN ABD’YE

Rusya’dan ABD’ye misil’leme: 13 şahıs listeye eklendi
Rusya, ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve CIA Direktörü William Burns dahil 13 ABD’li yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından oluşturulan açıklamada, ABD’nin Rus üst seviye yetkililerine yönelik ABD’ye giriş ya’sağı ve başka birtakım ya’sakları sahibi olan aynısı görülmemiş yaptırımlarına yanıt olarak 15 Mart’tan itibaren ABD’li üst seviye yetkililerin yaptırım listesine dahil edildiği bildirildi.

Açıklamada, “Karşı reak’siyon olarak atılan bu adım, Rusya’nın cep’heden çevrelenmesi konusu ile ilgili bütün nezaketi bir kıyıya bırakarak, Amerikan hegemonyasını sürdürmek amacıyla umutsuz bir girişimde tespit edilen sahip olunan ABD yönetiminin Rusya karşıtı anlayışının kaçınılmaz sonucudur.” ifadelerine yer verildi.

-Yaptırım listesi genişleyecek

Aynı zamanda, Rusya’nın yerel çıkarlarını karşılaması durumunda resmi ilişkileri sürdürmeyi re’ddetmeyecekleri belirti edilen açıklamada, gerek görülürse üst seviye organizasyonlarda “ka’ra listede” yer alan bireylerin statüsünden kaynaklanan pro’blemlerin çözülebileceğine ilgi çekildi.

Yakın gelecekte, Rus düş’manı olan ya da Rusya’ya karşı ne’freti körüklemeye katkıda tespit edilen üst seviye ABD’li yetkililer, as’keri yetkililer, milletvekilleri, iş insanları, eksperler ve medya mensuplarının da dahil edildiği yaptırım listesinin duyurulacağı kaydedilen açıklamada, halihazırda yaptırım listesine dahil edilen isimler şu şekilde sıralandı:

“ABD Başkanı Joe Biden

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

CIA Direktörü William Burns

ABD Sav’unma Bakanı Lloyd James Austin

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley

ABD Ulusal Emniyet Danışmanı Jake Sullivan

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki

Beyaz Saray Ulusal Emniyet Konseyi Danışman Yardımcısı Daleep Singh

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı Samantha Power

Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden

Eski ABD başkan adayı Hillary Clinton

ABD Maliye Bakan Yardımcısı Adewale Adeyemo

ABD Export-Import (EXIM) Bankası Başkanı Reta Jo Lewis”

Kanada Başbakanı Trudeau ve 313 Kanada vatandaşına yaptırım kararı

Rusya, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve birtakım yetkililerin varolduğu 313 Kanada vatandaşının yaptırım listesine alındığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından oluşturulan açıklamada, Ottawa’nın Washington ile Rus düş’manlığı konusu ile ilgili yarıştığı belirtilerek Rusya’nın üst seviye yetkililerine ve nerdeyse bütün Rus milletvekillerine uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak yaptırım kararı alındığı belirtildi.

15 Mart’tan itibaren Rusya’ya girişi ya’sak olanlar listesine Kanada Başbakanı Trudeau, Dışişleri Bakanı Melanie Joile, Sav’unma Bakanı Anita Anand’ın da aralarında varolduğu 313 Kanada vatandaşının dahil edildiği kaydedilen açıklamada, Kanada Parlamentosu milletvekillerinin de yer aldığı listenin tamamına yer verildi.

Açıklamada ilaveten “Bu adım, sabrımızı uzun süredir test eden sahip olunan Kanada rejiminin aşırı düşmanlığına yanıt olarak atıldı. İster Rus diplomatik mis’yonlarına yönelik sal’dırılar, ister hava sahasının kapatılması ya da Ottawa’nın çift ekonomik bağlarını fiilen koparması, her Rus karşıtı sal’dırı, kaçınılmaz olarak net ve simetrik olması gerekmeyen bir reak’siyon alacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir