Kategoriler
Genel

RUSYA’DAN BOSNA HERSEK’E

Rusya’dan Bosna Hersek’e teh’dit! Peş peşe reak’siyonlar
Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi Kalabuhov, Bosna’nın NATO’ya üye olma konusu ile alakalı, ‘Sonunuz Ukrayna gibi olur’ teh’didinde bulundu. Büyükelçinin açıklamasına peş peşe reak’siyonlar geldi.

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi İgor Kalabuhov, Bosna’nın NATO’ya üye olma konusu ile alakalı karar verme hakkına sahip olduğunu yalnız Moskova’nın da kendi çıkarlarına göre bu karara reak’siyon gösterme hakkı olduğunu söyledi.

Kalabuhov, Federalna Televziyon kanalında bir programda yaptığı bildirimde, “Eğer Bosna Hersek rastgele bir birliğin delegesi olmaya karar verirse, bu ülkenin iç işlerine tabi bir konudur. Ancak Rusya’nın reak’siyonsi de olacaktır.” dedi.

‘UKRAYNA GİBİ NE OLDUĞUNU GÖRDÜK’

Bir teh’dit olması durumunda, hareket edeceklerini bildiren Kalabuhov, “Ukrayna örneğinde beklentilerimizin ne olduğunu gösterdik.” diye konuştu.

Büyükelçi Kalabuhov, Rusya’nın plan hazırlıkları içersinde olduğunu iddia eden Avrupa’nın “en büyük teh’like” olduğunu ileri sürdü.

RUS BÜYÜKELÇİNİN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak delegesi Sefik Dzaferovic, Kalabuhov’un konuşmasında Ukrayna örneğini vermesini, “Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne sal’dırı” olarak değerlendirdi.

‘BOSNA HERSEK EGEMEN BİR ÜLKEDİR’

Dzaferovic, “Bosna Hersek, anayasa ve kanunlar kapsamında geleceğiyle alakalı kararları kendisinin vereceği, vatandaşlarının talep ve çıkarları konusu ile alakalı hareket eden egemen bir ülkedir. Başkalarının çıkarlarına göre hakaret etmeyiz ve Rusya, Bosna’nın geleceği ile alakalı kendisine görev çıkarma hakkına sahip değil.” dedi.

‘RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ YÖNETMİYOR’

Bosna Hersek’in bugüne kadar verilen lüzum Avrupa Atlantik yolu lüzumse NATO üyeliği müracaat sürecini kendi kurumlarının kararıyla olduğunu bildiren Dzaferovic, “Bunu demokratik işlem ve temeller üstüne izlemekteyiz. Bu şekilde de kalacak. Bosna Hersek, Rusya Büyükelçiliği yönünden yöneltilmiyor.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Rusya Büyükelçisi Kalabuhov’un açıklamalarını “kabul edilemez” şeklinde değerlendirdi.

Komsic, Kalabuhov’un, Rusya’nın sal’dırganlığını sürdürdüğü Ukrayna örneğini aktardığı mesajının tek bir mana içerdiğini ve bunun Bosna Hersek amacıyla “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

ABD’nin Bosna Hersek Büyükelçiliği yönünden oluşturulan bildirimde da “Kalabuhov’un son teh’ditleri, sorumsuzca ve kabul edilemez. NATO ile egemen ülkeler arasındaki düzenlemelere üçüncü taraflar karar veremez. Bosna Hersek’i Avrupa-Atlantik topluluğuna katılmak amacıyla lüzumlu adımları atma konusu ile alakalı desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir