Kategoriler
Genel

RUSYA’NIN PLANI

Rusya’nın planı ne olacak? “Durum çok va’him” deyip açıkladı
Dış siyaset analisti ve Margaret Thatcher’ın eski muavini Nile Gardine, Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili sansasyonel değerlendirmelerde bulundu. Durumun çok va’him olduğunu bildiren Gardine, Rusya’nın yaşama geçirebileceği 3 senaryoyu açıkladı.

Rusya – Ukrayna sınırındaki s’tres devam ederken, İngiltere ve ABD’den gelen haberler krizin vardığı boyutları gözler önüne serdi.

Tansiyonu düşürmek amacıyla bir dizi diplomatik adım atılsa da şimdilik somut bir netice elde edilebilmiş değil. Haliyle bölümde tansiyon bir türlü düşürülemiyor ve muhabere olsılığı bundan sonra daha yüksek sesle dile getiriliyor.

İngiliz yetkililer Rusya’nın Ukrayna hücumunu ‘haklı’ göstermek amacıyla bir ‘sahte bayrak’ (false flag) ope’rasyonu hazırlığı içersinde olduğuna inanıyor.

The Telegraph’a konuşan bir Whitehall kaynağı, Kremlin’in Rus birliklerinin Ukrayna’ya yönelik bir saldırıyı haklı çıkarak koşulları yaratmak amacıyla hazırlandığını belirtti.

Bölgedeki ilerlemeler ile 1930’lu senelerde Hitler Almanya’sının Çekoslavakya siyasetsı arasında benzerliklere ilgi çekiliyor. Bu benzerliğe atıfta tespit edilen kaynak ‘Kararımızı sürdürmek, tarihsel paralellikleri hatırlamak ve Hatayı tekrarlamamak bizi cesaretlendiriyor’ diyor.

CIA tarih verdi
ABD Merkezi İs’tihbarat Teş’kilatı’nın (CIA), raporu ise İngiliz yetkililerin iddialarını ispatlar nitelikte. Zira CIA müttefik kuv’vetlere çarşamba günü işgalin gerçekleşebileceğini bildirdi.

Ülke basınına göre, CIA raporu bu iddiasını Rus merkez kom’utanlığından karadaki birliklere gönderilen mesajlara dayandırdı. Dış siyaset analisti ve Margaret Thatcher’ın eski muavini Nile Gardine Rusya’nın yaşama geçirebileceği 3 senaryoyu açıkladı.

‘Durum çok va’him ve bir Rus işgali ile karşı karşıyayız’ diyen Gardine ‘Rusya Ukrayna’nın başkenti Kiev’in denetimini ele geçirmek ve hem de bütün ülkeyi iş’gal etmek amacıyla harekete geçebilir’ dedi.

Bu iki senaryonun gerçekleşmesi halinde batı ittifakını z’or günler beklediğinin altını çizen Gardine ‘Batı Ukrayna ile ilgili hiçbir şey yapmazsa, Putin bundan sonra onları NATO ülkeleriyle test edecek’ dedi.

Rusya’nın Belarus ile beraber gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar ise ‘sal’dırı’nın son hazırlıkları olarak değerlendiriliyor.

2014’te de red’detmişti
Rusya Ukrayna sınırındaki as’keri varlığının bir iş’gal hazırlığı olmadığını her fırsatta dile getiriyor. Fakat 2014’te de Rusya benzer iddialarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti. Putin’in o zamandan beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı destekli Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta destek verdiği sıkça dile getirildi.

K’riz o adımla başladı
Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz devresinin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması ile başladı.

Bu adım ardından 21 Kasım 2013’te ülkede gösteriler başladı. Yanukoviç’in, gösterilerin büyümesi üstüne Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üstüne ayrılıkçılarla Kiev idaresi arasında çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya yönünden ilhak edilmişti. Resmi rakamlara göre, 2014’ten bu yana süren çat’ışmalarda, 13 binden çok şahıs hayatını kay2betti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir