Kategoriler
Genel

S-400 İKİYÜZLÜLÜĞÜ

ABD’nin S-400 iki’yüzlülüğü: Hindistan CAATSA’ya takılmadı
ANI News’in haberine göre, Hindistan, S-400 Triumf hava sav’unma rok’et düzeneğinin eğitim filosu amacıyla Rusya’dan simülatörleri ve başka ekipmanları t’eslim aldı.

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’ler ile alakalı iki’yüzlü bir tutum sergileyen ABD, Hindistan’a karşı aynı hususta elastik davranıyor. Hindistan, kendine ABD yönetiminin yaptırım yapmak amacıyla kararsız kaldığı bir dönemde Rusya’dan S400 rok’et sav’unma sistemleri alım sürecini devam ettiriyor. Kaynaklar, tarafların bu pro’blemin üstesinden gelinmesi amacıyla bir yol bulmaya çalıştığını ve çoğu seçeneğin araştırıldığını bildirdi.

TESLİMATTA FÜ’ZE VE FIRLATICILAR YER ALMIYOR

Sav’unma kaynaklarından edinilen bilgilerde, S-400 rok’et düzeneğinin parçalarının tes’limatının sadece simülatörleri ve eğitimle alakalı başka ekipmanları içerdiği, rok’et ya da fır’latıcıları içermediği aktarıldı.

Bir hükümet yetkilisi, yakın vakitte Hindistan’a t’eçhizat s’evkiyatı yapıldığını bildirse de Rus bankalarına yönelik yaptırımlar nedeniyle Hindistan tarafının Rus firmalarına ödeme yapamadığı amacıyla bu arzların devam edip etmeyeceği hususu ile alakalı k’aygıları olduğunu aktardı. Kaynaklar, tarafların bu pro’blemin üstesinden gelinmesi amacıyla bir yol bulmaya çalıştığını ve çoğu seçeneğin araştırıldığını bildirdi.


Rusya’dan gelen son tedariklerin, ayrıca, bakımı yapılmış muhabere uçağı motorları ve bir uçak filosu amacıyla yedek p’arçaları içerdiğini bildiren kaynaklar, söz hususu t’eçhizatların deniz yolu ile yaklaştığını söyledi.

ABD’NİN ÇİFTE STANDARDI

Hindistan, 2019’da 5 adet S-400 sav’unma hava sistemi amacıyla Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde uy’uşma imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 alması nedeniyle Hindistan’a CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı ikazında bulunmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir