Kategoriler
Genel

S0N DAKİKA

Çanakkale’nin Çan ilçesi Belediye Başkanı CHP’li Bülent Öz, ile alakalı rüşvet ve irtikap iddiasıyla yürütülen tahkîkatnın selameti yönünden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Çan Belediyesinden iduruma alan firma sahiplerinden rüşvet alındığı ve irtikap suçu işlendiği iddiaları üstüne Mülkiye Teftiş Kurulunca araştırma yapılarak Çan Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkîkat başlatıldı.

İHALE KARŞILIĞI DAİRE ALINDIĞI İDDİASI

Soruşturma kapsamında, Başkan Öz’ün, akrabası olan Ö.E.’ye belediyeden alacaklarının tahsili karşılığında ikamet ettiği evin kira, internet faturası ve mobilya bedellerini ödettirdiği ve bir şirketten idurumaler karşılığında daire aldığı belirlendi.

GEÇİCİ OLARAK GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Mülkiye Teftiş Kurulu ise tanıkların ve ifade sahiplerinin baskı altına alınmaması, suç kanıtlerinin yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi ve yapılacak ön araştırma ve tahkîkatnın selameti amacıyla Öz’ün geçici olarak görevden uzaklaştırılmasını talep etti. Bunun üstüne, yürütülen tahkîkat kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran’da çıkarıldığı hakimlikçe adli denetim şartıyla serbest bırakılan Öz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. CHP’DEN YAZILI AÇIKLAMA CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün görevden uzaklaştırılması dair yazılı açıklama yaptı.

“HUKUKSUZ BİR KARAR”

ile alakalı hiçbir somut kanıt üretilemediği amacıyla serbest kalmıştır. İfadeye çağrılması durumunda her vakit hazır olan Belediye Başkanımızın şafak zamanı evinde gözaltına alınması ne kadar hukuksuz ise görevden uzaklaştırma kararı da bir o kadar hukuksuzdur.” denildi. “İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verdiği bu kararın hukukla bağdaşmayan, tamamiyle siyasi bir karar bulunduğu bütün milletimiz doğrultusundan bilinmelidir” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, “Belediye Başkanımız ile alakalı temelsiz iddialarla alakalı ne bir somut ispat ne de bir mahkeme kararı mevcuttur. Hal böyleyken Belediye Başkanımızın görevden uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye vuruş vurmaktır.” ifadesi kullanıldı.

“BELEDİYELERİMİZ HUKUKSUZ SORUŞTURMALARA MUHATAP OLMAKTADIR”

İktidarın, seçimle kazanamadığı belediyeleri, masa başında yaptığı oyunlarla kazanmaya çalıştığı iddia edilen açıklamada, iktidarın, CHP’li belediyeleri algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak amacıyla her türlü hukuksuzluktan medet umar duruma geldiği dile getirildi. Seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımızın tutuklanmasına namacıyla olan ses girdilerinin masa başında değiştirildiği geçen vakitlarda mahkemede ispatlanmıştır. Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısındadır. Belediyelerimiz durmaksızın haksız ve hukuksuz tahkîkatlara muhatap olmaktadır.

“ÇAN HALKI GEREKLİ CEVABI VERECEK”

Belediyelerimiz üstünde bu kadar baskı varken, şu konusu da bütün halkımız bilmelidir: Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal Belediye Başkanları 6 Ocak Ayı 2022’de rüşvet ve idurumaye fesat karıştırmaktan hapis cezaları almış, kamu haklarından men edilmiş ve alakalı mahkeme, görevden uzaklaştırılmaları amacıyla İçişleri Bakanlığına açıklamada bulunmuştur. Fakat aradan 5 ay geçmesine karşın bu şahıslar ile alakalı hiçbir prosedür yapılmamıştır. . Bizim belediye diğernlarımıza mesnetsiz iddialara dayanarak tahkîkat adımında her türlü hukuksuzluğu yapanların, hapis cezası alan kendi belediye diğernları ile alakalı hiçbir prosedür yapmaması iktidarın çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.” ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Tek bir belediyemizin de belediyelerimizden hizmet bekleyen milyonların da hakkını, hukukunu, iktidarın acizliğine katiyen teslim etmeyeceğiz. Yargıda yapamadıklarını masa başında yaparak, Çan seçmenlerinin isteğini gasbetmek isteyen saray iktidarı bilsin ki bu hukuk tanımazlığa ilk seçimde Çan halkı lüzumlu cevabı verecektir.” fikiri paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir