Kategoriler
Genel

Sadece 2 gün kaldı…

Ticaret Bakanlığı’nın fiyat etiketlerindeki değişimine yönelik kararı 1 Mart’ta uygulanmaya başlanacak. Buna göre, ambalajlı malın satış fiyatından ayrı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli varsa söz konusu bedelin tutarı da etiket ve listelerde bulunacak. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararla, indirimli satış ve fiyat etiketlerindeki değişim uygulaması 1 Mart’ta başlayacak.

Buna göre, mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, tenzilatın uygulanmasından önceki 30 günde kullanılan en düşük fiyat esas alınacak. Düzenleme ile birlikte, etiketlerdeki içerik Türkçe yazılacak. Ambalajlı malın satış fiyatından ayrı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli varsa söz konusu bedelin tutarı da etiket ve listelerde bulunacak.

Dünya gazetesinin haberine göre, perakende olarak satışa arz edilen mallara konulması zorunlu etiketler, malın niteliğine, satışa sunulduğu yerin büyüklüğüne, ticari usul ve adetlere göre malın veya ambalajının yahut kaplarının üzerine, aynı nitelikteki mal gruplarının veya raflarının üzerine konulmak, dikilmek, zımbalanmak, yapıştırılmak, bunlara herhangi bir bağla tutturulmak veya asılmak suretiyle kullanılacak.

İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, tenzilatın uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde kullanılan en düşük fiyat esas alınacak. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınacak. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya ait olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir