Kategoriler
Genel

SAĞLİIKTA YENİ ADIM

Sağlıkta şid’dete karşı yeni adım! Artık parayı ödeyip kur’tulmak yok
Sağlık çalışanlarına yönelik şid’detin önlenmesi amacıyla yürütülen yeni bir çalışmada cez’aların artırılıp paraya çevrilmemesi ile hekimlera ha’kim teminatı getirilmesi üstünde duruluyor.

Sağlık çalışanlarına yönelik s’uçlar amacıyla çıkartılan ya’sa ile ce’zalar bir buçuk kat arttırıldı. Fakat bu planlama beklenilen neticeleri vermedi. Olayların önüne geçilemeyince yeni bir grup önlemlerin alınması mecburi duruma geldi.

Sabah’ın haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu alanda neler yapılabileceğini masaya yatırdı. Hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının beklentileri ve çözüm önerileri üstünden de geçildi. Önümüzdeki haftalarda gündeme gelmek üzere yeni bir çalışma yapılıyor.

TBMM Başkanlığına sunulacak çalışma kapsamında yapılması plan edilen değişikler şöyle:

CE’ZALAR ARTIRILACAK, PARAYA ÇEVRİLEMEYECEK

Sağlık çalışanlarına yönelik şid’detin ce’zasının caydırıcı olacak şekilde artırılması planlanıyor. Bir sene kadar evvel çıkan ya’sa ile kasten yar’alama su’çuna 3 seneye kadar ce’za verilmesi olası oldu. Fakat takdir yetkisi, iyi hal gibi indirimler, ce’za in’faz sistemi devree girince bu 6 aya kadar inip paraya çevrilebiliyor.

Bu amaçla evvellikli olarak ce’zaların cay’dırıcı olacak düzeyde artırılıp para ce’zasına çevrilmesinin önüne geçilmesi planlanıyor. Bu halde hekime sal’dıran bir şahıs para ödeyip kurtulamayacak. Ce’za evine girip bir vakit kalacak.

HÜKMÜN AÇIKLANMASININ ERTELENMESİ

Yapılan çalışma kapsamında üstünde durulan bir diğer hususta hükmün açıklanmasının ertelenmesi. Sağlık çalışanlarına yönelik s’uçların kapsam dışı bırakılması üstünde duruluyor.

HAKİM TEMİNATI

Hekimlera hakim ve savcılara benzer em’niyet getirilmesi modeli üstünde duruluyor. Bu kapsamda hekimler uyguladıkları tedavilere karşı tazminat davaları ile karşı karşıya kalmayacak. Bir dava açılacaksa bu hekimin kendine değil devlete karşı açılmış olacak. Tazminat ödenecekse bu devlet yönünden karşılanacak.

CERRAH BULUNAMIYOR

Artan tazminat da’vaları nedeniyle cerrahi başta olmak üzere ri’skli alanları kimsenin tercih etmediği, önümüzdeki devre bu alanlarda büyük sorun yaşanması bekleniyor.

Bunun önüne geçmenin en mühim yollarından birinin yanlış tedavilerde davaların devlete açılması olacağı belirtiliyor. Bunun dışında yanlış tedaviler konusu ile ilgili sigorta gibi diğer alternatifler üstünde de duruluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir