Kategoriler
Genel

SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Erdoğan’dan sağlık çalışanlarına ücret müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı Buluşması’da sağlık çalışanlarına ücret hususu ile alakalı müjdeyi verdi. Erdoğan, “Döner sermayeden alıncak ek ödemeden artış yapılacak.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

 

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlama ediyorum. Sal’gın döneminde sağlık sistemimizin ayakta tutulması amacıyla gece gündüz gayret gösteren doktorlerimiz ile sağlık çalışanlarımızın tamamına şükranlarımı sunuyorum. Yerli aşımız TURKOVAC’ın geliştirilmesi başta olmak üzere pek çok başarıya imza atan doktorlerimizi araştırmacılarımızı kutlama ediyorum.

Sal’gın döneminde sağlık sistemimizin ayakta tutulması amacıyla gayret gösteren doktorlerimiz ile sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bizim kültürümüzde her işin başı sağlıktır. Öyle ki ülkemizde doktor, doktor, tabip temalı binlerce türkü, binlerce deyim bulunmaktadır. Devrinin en büyük fatihi Kanuni Sultan Süleyman’ın dünyadaki en büyük mutluluğu “Bir soluk sıhhat” olarak tabir etmesi raslantı değildir.

DSÖ ise sağlık kavramını tam bir iyilik olarak kapsıyor. Bilginin ve verinin en mühim değer durumuna geldiği dünyada sağlık sektörü güçlenmektedir. Ülkemizi küresel sağlık sistemim içersinde en iyi yere getirmek istiyoruz.

Sağlık deyince akla ilk gelen doktordir. Hekim ve hakim aynı kökten geliyor. Bu iki kavramın ortak özelliği, ilmi hikmette mütehassıs kişileri anlamlandırmasıdır.

Milletimizin Kur’an-ı Kerim’deki Lokman kıssasını doktorlikle irtibatlandırması, bu mesleği hangi konuma yerleştirdiklerini işaret etmektedir.

Sal’gın döneminde etkinliğe geçirdiğimiz hastanelere adlarını sunduğumuz doktorlerimimiz ortak özellikleri ile ön plana çıkmıştır. Bu ülkenin doktorlere hem gereksinimi bulunmaktadır hem de vefa borcu bulunmaktadır.

Ben bu vesile ile ebediyete uğurladığımız bütün doktorlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, bölgeleri cennet olsun.

Türkiye’nin potansiyeli doktor kuv’veti yetiştirmeye yettiği gibi, küresel bir sağlık merkezi olma yolunda da ilerlemektedir.

Her alanda bulunduğu gibi sağlık bölümünde da sıkıntılar var. Çıtayı yükseltecek çalışmaları ihmal etmiyoruz.

Sağlık çalışanlarına 5 müjde
Gösterdiğimiz çabalara karşın hala çözüme kavuşturulamamış hususlarda doktorlerin beklentilerini biliyoruz. Bir paketin hazırlığını yürütüyoruz. Bugün bu paketin ana hatlarını paylaşmak istiyorum.

İlk müjdemiz, sağlık çalışanlarına yönelik sal’dırıları çözecek yöntemle alakalıdir. Görevleri esnasında işlenen kasten yaralama suçu, CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor. Böylece bu tür suçlar hususu ile alakalı izlenecek yok, hakim ve savcılar bakımından görünür duruma geliyor. Bu suça verdiği ce’za sağlık hizmetleri söz hususu bulunduğunda artırılıyor.

İkinci olarak, alakalı mesleki mesuliyet kurulu oluşturuyoruz. Tıbbi prosedür ve uygulamalar nedeniyle ce’za soruşturması açılması bu kurulun iznine bağlı olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde vazife yapan personele yönetim yönünden ödenen tazminatın rücu edip etmeyeceğine bu kurul karar verecek. Rücu ise ka’sıt halinde yapılacak.

Üçüncü müjdemiz, sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında mühim iyileştirmeler sağlıyoruz. Sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak, aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecek. Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye Sistemi etkinleştirilecektir. Merkezi Yönetim Bütçesi’nden performans ödemesi amacıyla ek kaynak aktarılarak, ek ödemelerde artış yapılacaktır.

Dördüncü müjdemiz, sağlık çalışanlarının ücretlerinde yaptığımız iyileştirmelinin emeklilere de yansıyacak olmasıdır. Hemşireler başta olmak üzere 3600 ek gösterge kapsamına alıncaklarını da hatırlatmak istiyorum. Bu çalışma yapılırken, doktor emeklilerinin maaşları da ele alıncaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir