Kategoriler
Genel

SAHURDA AYRAN

Sahurda ayran içerseniz bakın ne olur! Meğer herkes h!atalı biliyormuş
Hava sıcaklıkları Ramazan ayında istenilen civarda seyrediyor. Ancak önümüzdeki zamanlarda hava sıcaklıkları artacak ve böylece bedenimiz susuz kalabilir. Eksperler sahurda ayran içilmesi durumunda uzun vakit susuzluk duygusunun yaşanmayacağını söylüyor.

Oruç tutarken beden susuz kalabilir. Uzun vakitli açlık ve susuzluktan önceki son beslenme vakityi olan sahurda sağlıklı beslenmek çok mühimdir. Bu amaçla eksperler sahurda 1 bardak ayran içilmesini önermektedir. İşte sahurda içilen ayranın yararları…

Yoğurtla oluşturulan en kıymetli besinlerden biri olan ayran bilhassa sahurda tüketilmesi eksperler yönünden tavsiye edilir. Uzun vakitli açlık ve susuzluktan önceki son beslenme vakityi olan sahurda sağlıklı beslenmek çok mühimdir. Hem de ertesi gün dinç olmak amacıyla sahurdan anında sonra uyumanın yararlı bulunduğunu bildiren eksperler ayranı öneriyor. Sahurda ayran içerseniz ne olur?

Vücudun Enerji Depoları İçin Fayda Sağlar
Ramazan ayında en mühim noktalardan biri sıvı kayıbının olmamasıdır. Eksperler sıvı kayıbının yaşanmaması amacıyla bilhassa iftar ve sahur arasına ilgi edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte sıvı kayıbı bedende artıkça baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi pro’blemlere yol açıyor. Bu pro’blemlerin bilhassa aç ve susuz kalma vakitsinde en aza indirilmesi amacıyla ayran kullanımını tavsiye ediyor. Yoğurttan elde edilen ve bünyesinde sodyum, protein, potasyum, folate, tiamin, A, B, C, E, K ve B12 gibi kuvvetli mineral ve vitamin barındırdığından bedenin enerji depoları amacıyla yarar sağlar.

Sahurda Ayran İçerseniz Ne Olur?
Vücudun uzun vakit susuz kalmasını en’geller.

İçerdiği az orandaki laktik asit yardımıyla sinir sistemini yeniler. Rahat bir uykuya zemin hazırlar.

Sindirimin çalışmasını destekler. Genellikle mide ve bağırsak işlevlerini güçlendirir.

Bağırsak florasını artırarak gün içersinde sindirim düzeneğinin kalan atıkları idrar ve dış’kı yolu ile çıkarmasını sağlar.

Deforme olmuş hücreleri gün boyu yeniler.

Açlık ve susuzluğa bağlı ilerleyen baş ağrısını azaltır.

İftarda tüketilen gıdaların namacıyla bulunduğu mide rahatsızlıklarını önler.

Vücudun enerji deposunu güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli duruma getirir.

Kemik ve kasların gereksinimi olan kalsiyumu sağlar.

Kan dolaşımını dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarını en’geller.

Hemen uyku durumuna geçerek bedenin daha süratli dinlenmesine yardımcı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir