Kategoriler
Genel

sakın açmayın

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, İstanbul başta olmak üzere birçok il için çöl tozu uyarmasında bulunarak ‘güneye bakan pencerelerin kapalı tutulmasında fayda var’ dedi. İstanbul günler devam eden kar yağışının ardından şimdi de çöl tozlarının tesiri altında kalacak. Perşembe ve Cuma günleri çöl tozlarına karşı uyarı geldi. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, İstanbul için yaklaşan çöl tozu riskini sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurdu. Ökten toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Çöl tozları yola çıktı”
“Çöl tozları yola çıktı. Marmara ve Ege ile beraber Batı Karadeniz’i de etkilemesi bekleniyor. Astım hastaları maske takmalı. Güneye bakan pencereleri Perşembe ve Cuma kapalı tutmakta fayda var… Ülkemize gelen çöl tozları Libya çöllerinden gelmektedir. Çöl tozları tarım için gereklidir. İçerisinde vitaminler ve mineraller barındırır. Gübre görevi görür. Balıklara inci, yılanlara zehir, insanlara şifadır…”

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son dakika tahminlerine bakılırsa, kuzeydoğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan çevreleri ile gece saatlerinden itibaren Kıyı Ege’nin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Ege kıyı kesimi, Trabzon, Rize ve Artvin kıyılarında yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması umut ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don vakasının görüleceği tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunuyor.

Hava sıcaklığının güney, iç ve batı kesimlerde 3 ila 5 aşama artacağı, öteki yerlerde önemli bir değişim olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise çoğu zaman batı ve güneybatı, doğu kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, bazı bazı orta kuvvette, bu gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde kuzeydoğu kesimlerde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir