Kategoriler
Genel

SAKIN YAPMAYIN

Bilim insanları uyardı! Pirinci pişirirken sakın bunu yapmayın
Ana yemeklerimizin en asli besinsı pirinç, bütün dünyada en çok tüketilen besinların başında geliyor. Son dönemlerde fiyatlardaki yükseliş niçiniyle besin korsanları pilavın içerisine plastik vb. arsenik gibi yabancı madde karıştırarak daha düşük fiyata pazara sunuyor. Eksperler pirinç doğru bir şekilde pişirilmezse kansere ve çoğu hastalığa niçin olma ihtimalini açıkladı.

Ana yemeklerimizin en asli besinsı pirinç, bütün dünyada en çok tüketilen besinların başında geliyor. Son dönemlerde fiyatlardaki yükseliş niçiniyle besin korsanları pilavın içerisine plastik vb. arsenik gibi yabancı madde karıştırarak daha düşük fiyata pazara sunuyor. Eksperler pirinç doğru bir şekilde pişirilmezse k’ansere ve çoğu hastalığa niçin olma ihtimalini açıkladı. Peki pirinç nasıl pişirilir? İşte cevaplar:

Dünya üzerinde milyonlarca insanın yediği pirinç pilavı büyük t’ehlike taşıyor. Yapılan son incelemeler doğru pişirilmeyen pirincin yüksek civarda arsenik taşıdığını meydana koyuyor.

7’den 70’e hepimizin severek yediği pirinç pilavını h’atalı pişirdiğimiz tarafında oluşturulan ciddi bir bilimsel çalışma bulunuyor. Bu çalışmaya göre pirinç yüksek civarda arsenik içerir, bu arsenik pişirme sırasında aza iner ancak, doğru pişirilmediğinde arsenik yediğiniz konusu ile ilgili eksperler uyarıda bulunuyor.

Yapılan incelemeye göre pirinci nemlendirmeden pişirmek sağlığımızı ciddi ölçüde etkiliyor. Son tecrübelere göre süregelen bir teknik olan pirinci tencerede suyu çekene kadar pişirmek kalp hastalıklarına, diyabete, hem de k’ansere niçin olabilir.

Bu şekilde pişirilmeyen pirinç diyabet, kalp hastalıkları ve k’anser gibi hastalıkların kapısını aralıyor.

Pirinçlerde niçin a’rsenik var?
Tarlada yetiştirilen pirinç çoğu tarım ilacına maruz kalıyor ve tarım ilacı kullanılmasındaki en büyük faktör böcek ve zararlı bakterilerden korumaktır. Fakat eksperler böceğe zarar veren tarım ilacı sağlığımıza zarar verdiğinden bahsediyor. Arsenik kalıntıları pirinçlerin ambalajlarının üzerinde çok kez rastladığımız bir gerçek durumuna geldi.

Pirinçte a’rsenik nasıl yok edilir?
Pirinci sağlıklı Yemenin en doğru yolu bir gece evvel suda bekletmek olacaktır. Pirinci bir gece evvel nemlendirmek gerekiyor.

Pirinçteki a’rsenik oranını ölçen Prof. Maharg, 3 değişik tecrübe yaptıktan sonra pirinci h’atalı pişirdiğimizi öğrendi.

İlk pişirme tekniki hepimizin bildiği gibi 1 ölçek pirince 2 ölçek su şeklinde denedi. Ve bu pişirme neticesinde arseniğin büyük miktarının pirinçte kaldığını gördü.

İkinci pişirme teknikinde, 1 ölçek pirince 5 ölçek su miktarı ile pişirmeyi denedi. Bu sefer arsenik oranının yarı yarıya azaldığını gördü.

Üçüncü pişirme teknikini ise Maharg şu şekilde açıklıyor. Bu şekilde pişirilen pirinç en tehlikesiz pirinç pişirme teknikidir ve herkes bu tür pişirmelidir. Bir gece eskiden pirinci suya yatırıyorsunuz, ertesi gün pirincin tamamını güzelce yıkayıp duruladıktan sonra 1 ölçek pirince 5 ölçek suda pişiriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir