Kategoriler
Genel

SALVO ATEŞ

Türkiye’de bir ilk! ‘Bismillah, salvo at’eş’
Denizaltılardan atılan mühimmatların eğitim, test ve onaylama süreçlerini iyileştirecek Türkiye’nin ilk denizaltı testleri altyapısı olan tesisi açıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank mevzuya ilişkin, “DATA, mühim mühimmatların geliştirme süreçlerini çok hızlandıracak. Bundan sonra denizaltılarımızın kullanacağı mühim’matları da dünya konuşacak” dedi.

RODOS ADASI’NA DOĞRU AT’EŞLENDİ Su altı atış platformu, vinçle suyun 14 metre altına indirildi. Düzenek içindeki test kapsülü, Bakan Varank’ın geri sayımının ardından ‘Bismillah, salvo a’teş’ komutuyla fırlatıldı. Bölgenin natural konumu nedeniyle Rodos Adası’na doğru ateşlenen kapsülün, başarı ile su yüzeyine ulaşması alkışlandı.

Test ardından değerlendirmelerde tespit edilen Varank,

Test ardından değerlendirmelerde tespit edilen Varank, “TÜBİTAK SAGE koordinasyonunda Milli Sav’unma Bakanlığı, Sav’unma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetlerimizin iş birliğinde tasarlanan denizaltı test altyapısı düzeneğinin atış testine katıldık. Bu altyapı, denizaltıların kullanacağı tüm mühimmatların test edilebileceği, bir denizaltıya gereksinim duymadan denizaltından havaya, karaya ya da deniz yüzeyine atılan tüm f’üze sistemlerinin, mühimmatların basitçe test edilebildiği bir altyapı.

Tabii bu tür bir kabiliyete sahip olmak, bilhassa denizaltıların kullanacağı güdümlü füzeler dahil mühim mühim’matların geliştirilme süreçlerini çok hızlandıracak. Bu manada TÜBİTAK SAGE ile resmen bir denizaltı simülatörünü geliştirmiş olduk ve burada da onun bir test atışına katıldık

Tabii bu tür bir kabiliyete sahip olmak, bilhassa denizaltıların kullanacağı güdümlü f’üzeler dahil mühim mühim’matların geliştirilme süreçlerini çok hızlandıracak. Bu manada TÜBİTAK SAGE ile resmen bir denizaltı simülatörünü geliştirmiş olduk ve burada da onun bir test atışına katıldık” dedi.

– ‘TÜRKİYE’NİN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER DÜNYANIN HER TARAFINDA KONUŞULUYOR’ Bakan Varank, Sav’unma endüstri bölümünde Türkiye’nin son dönemde büyük kabiliyetler kazandığını belirterek, şunları söyledi:

‘TÜRKİYE’NİN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER DÜNYANIN HER TARAFINDA KONUŞULUYOR’ Bakan Varank, Sav’unma endüstri bölümünde Türkiye’nin son dönemde büyük kabiliyetler kazandığını belirterek, şunları söyledi: “Bu kabiliyetlerini her alana yaymaya çalışıyor. Mavi Vatan’da ileride meydana gelebilecek tüm teh’likelere karşı yurt savunmasına kararlı bir şekilde devam eden Türkiye’nin bilhassa deniz bölümünde da kendi kabiliyetlerini geliştirmesi, s’avunma endüstri bölümünde denizde bazı kabiliyetleri başarması mühim. İşte bugün ülkemize kazandırdığımız test altyapısıyla bu kabiliyetleri geliştirirken kullanacağımız mühim bir işi başarmış olduk. Böylesine başarılı bir işe imza atmış olmaktan aslında çok memnunuz. Buradaki arkadaşlarımızın motivasyonundan ben çok etkilendim. Gerçekten büyük bir gayretle çalışıyorlar.

– Aylardır buraya gelip bu sistemi kurmaya çalışıyorlar. Tamamen kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin tasarım ettiği, uyguladığı ve ürettiği bir sistemden bahsediyoruz. Bu kabiliyetler bizi savunma endüstri bölümünde bir üst noktaya taşıyacak. Türkiye’nin ürettiği mamüller dünyanın her doğrultusunda konuşuluyor. İşte bu altyapı yardımıyla inşallah bundan sonra denizaltıların kullanacağı mühimmatları da dünya konuşmaya başlayacak. Bunları Türkiye, kendi yerli ve milli olarak geliştirip üretebilecek.

Aylardır buraya gelip bu sistemi kurmaya çalışıyorlar. Tamamen kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin tasarım ettiği, uyguladığı ve ürettiği bir sistemden bahsediyoruz. Bu kabiliyetler bizi savunma endüstri bölümünde bir üst noktaya taşıyacak. Türkiye’nin ürettiği mamüller dünyanın her doğrultusunda konuşuluyor. İşte bu altyapı yardımıyla inşallah bundan sonra denizaltıların kullanacağı mühim’matları da dünya konuşmaya başlayacak. Bunları Türkiye, kendi yerli ve milli olarak geliştirip üretebilecek.”

– ‘DAHA GÜVENLİ, HIZLI VE DÜŞÜK MALİYETLİ’ Bakan Varank,

‘DAHA GÜVENLİ, HIZLI VE DÜŞÜK MALİYETLİ’ Bakan Varank, “Açılışı yapılan DATA, Gür ve Preveze katagorisi denizaltılarda sarfedilen fırlatma sistemlerine özdeş bir yapıda kurgulandı. Test edilen sistem, bir denizaltıya gereksinim duyulmadan her koşulda güdümlü çoğu mühimmatın kullanılmasını, birleşik edilmesini, geliştirilmesini kolaylaştırıyor.

– Karadan, uzaktan denetim edilebilen sistem, çok sayıda sensörü ile güvenilir ve denetimli bir test ortamına imkân sağlıyor. 21 inç standart denizaltı kovanına sahip sistem, test atışlarının denizaltılarla aynı şartlarda yalnız daha güvenilir, süratli ve düşük maliyetli olarak gerçekleşmesini sağlıyor

Karadan, uzaktan denetim edilebilen sistem, çok sayıda sensörü ile güvenilir ve denetimli bir test ortamına imkân sağlıyor. 21 inç standart denizaltı kovanına sahip sistem, test atışlarının denizaltılarla aynı şartlarda yalnız daha güvenilir, süratli ve düşük maliyetli olarak gerçekleşmesini sağlıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir