Kategoriler
Genel

satın alabiliriz

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya’da üretilmeyen ekipmanların tedarikini Türkiye’den yapabileceklerini söyledi.Türkiye’nin Rusya için önemli bir ticari ortak olduğunu belirten Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Rusya’da üretilmeyen ekipmanların tedarikinin gündemdeki konular arasında yer aldığını anlattı. Novak, ‘Örneğin, bu tür ekipmanların üretiminin Rusya’da yerelleştirilmesi, üçüncü ülkelerden teslimatlar… Bütün bu konuları hükümetler arası komisyonlar düzeyinde, Türk yetkililerle ve kendi aramızdaki iş düzeyinde tartışıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Novak, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin uzun süredir Rusya için önemli bir ekonomik ve ticari ortak olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli temas halinde olduğunu belirten Novak, “Ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 57 artarak 33 milyar dolara ulaştı ve karşılıklı ticareti artırmak için görevler yerine getiriliyor.” dedi.

Rusya’da ve Türkiye’de karşılıklı büyük yatırım projeleri yürütüldüğünü bildiren Novak, “Büyük yatırım projeleri arasında TürkAkım, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve GAZ kamyon fabrikası da bulunuyor. Turizm noktasında da önemli bağlarımız var.” diye konuştu. Novak, Türkiye’de çok sayıda Rus şirketinin inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini ifade ederek, özel ekonomik bölgeler oluşturulduğunu, ticaret ve ekonomik ciro sağlamak için destekledikleri birçok küçük ve orta ölçekli işletme bulunduğunu anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir