Kategoriler
Genel

satın alacaklar

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Kotil, Malezya’nın Türkiye’den 18 adet Hürjet satın alacağını duyurdu. Katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Kotil, ‘Malezya ile 3 tanesi Türkiye’de, 15 tanesi Malezya’da üretilmek üzere 18 adetlik Hürjet için ihale süreci var. İnştanrı pozitif sonuçlanır.’ dedi.

 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil A Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Kotil’in açıklamalarından satır başları: Türkiye’de dünyada bir oyuncu. Türkiye bir yola çıktı, elimizde 5 helikopter projesi var. Bir ülkenin hava sahasını koruması gerekiyor. Iletişim ve gözetleme uydusu yapıyoruz. TUSAŞ’ımız içi kaynayan bir şirket, pozitif kaynama. Bu şirket yaparken öğreniyor, öğretiyor.

Uçak benim anlatımımla sıradan olacak fakat dünyadaki en karışık çalgıtır. Çok kırılgan kontrol edilmesi gerekiyor. Havada uçarken, havayı delerek uçuyor. Hava bunun çevreından akıyor. Aşağıda sensörü var. Bu bilgiler bilgisayara gidiyor. Diyor ki senin havaya gore yönün böyledir, hızın budur… Bunu yapmak basit. Ama bunu tasarlarken uğraşıyorsunuz. O buz dağının arka tarafı. Bunların hepsi bir organizasyon. Aksungur’dan bahsediyoruz, arkasında büyük mühendislikler var. Dostlarımız mousla kuyu kazıyor.

Hepimiz aslında TUSAŞ’ta bu insanları bu işte birleştiriyoruz. Aslında her devrin kendi dinamikleri var. Bulunmuş olduğumuz on yılın özelliği şu dijital çağ. Bizim şeklinde ülkelerde korkunç fırsatlar getiriliyor. Ben öğrenci de oldum mühendis de oldum. Bizler bu şekilde bir analiz yaparken uykusuzluğumuz yetmezdi. Her şeyi kendimizin yapması gerekiyordu. Şimdi bunlar otomize oldu. Hesaplarma yeteneği çok gelişti. Şimdi 50 bin çekirdekli makine alıyoruz. Mühendis için yazılım gerekli. Yazılımları kendimiz de yazabiliyoruz. Bu tarz şeylerin hepsinin hesaplanması similasyon olarak geçiyor. Daha önce her mühendis kendi yazılımını yazıyordu. Similasyon yazılımlar ulaşınca bu işler çok hızlandı. Üretim imkanları herkeste daha açık. Türkiye şeklinde ülkelerin dünyayı yakalamak gibi endişesi yok. Geçer de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.